Home > Curly Coated Retriever

Yazdır

Curly Coated Retriever

Kıvırcık

Breed
FCI-8
Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Curly Coated Retriever

Diğer Adlar : Curly, Coated

Erkek boyutu : 68,58 cm

Dişi Boyutu : 63 cm

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Akıllı, dengeli, güvenilir, cesur, dost canlısı, kendinden emin ve bağımsızdır: Kıvırcık Postlu Retriever’ların karakterini anlatmak için yedi tane sıfat vardır ve bu köpekler yabancılara karşı ilgisiz ve uzaktır. Ne yazık ki bu su köpeklerinin nüfusu son derece azdır.

Baş+

Ön ve yan taraftan bakıldığında takoz şeklindedir ancak vücuda orantılıdır.

lupoid

Vücut+

Sağlamdır, düz üst çizgi vardır, kısa ve sağlamdır, güçlü bir beli vardır, kaburgaları esnektir ve yan tarafı dolgundur.

lupoid

Deri+

Siyah veya kestane renklidir.

lupoid

Kulaklar+

Oldukça küçüktür, göz seviyesinin biraz üstündedir, başa yakındır ve kısa buklelerle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Üst çizgiyi uyumlu bir şekilde devam ettirir ve dize doğru uzanır.

lupoid

Tüy+

Art kafadan başlayıp kuyruk ucuna kadar vücut üzerinde kısa, sıkı ve yoğun buklelerden oluşan kalın bir katman vardır, diğer bölgelerdeki tüyler düzdür.

lupoid

Curly Coated Retriever ırkı köpekler, güçlü sağlam yapılı köpeklerdir ve belli bir zarafete sahiptir. İngiliz av köpeklerinin en büyük ve en nadir ırklarından olan bu ırkın karakteristik bir kürkü vardır ve bu nedenle Irish Water Spaniel ve Poodle ırkından geldikleri iddia edilir. Ancak, bu ailenin diğer özelliklerine karşılık olarak, Curly Coated Retriever ırkı köpeklerinin kökeni bilinmemektedir. İlk olarak 19.yy ortalarında ortaya çıkan bu ırk, Britanya’nın ilk arazi ve su av köpeğidir ancak ailenin diğer üyeleri tarafından kısa süre içinde ün kazanmışlardır.

Biliyor muydunuz?

Uzmanlara göre Curly Coated Retriever ırkı köpeklerin, Large Rough Water Dogs, Tweed Water Spaniels, Lesser Newfoundlands, Irish Water Spaniels ve pek çok Avrupalı ırk kadar farklı atası vardır ve bunlar arasında Hollandalı Wetterhound, Fransalı Barbet ve Poodle ve pek çok ırk yer almaktadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram