Home > İNGİLİZ COCKER

Yazdır

İNGİLİZ COCKER

Doğuştan Neşeli, Her Zaman Hayat Dolu…

Breed
FCI-8
Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : English Cocker Spaniel

Diğer Adlar : Cocker, Spaniel

Erkek boyutu : 38-40 cm

Erkek ağırlığı : 12-14 kg arası

Dişi Boyutu : 38-40 cm arası

Dişi ağırlığı : 12-15 kg arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Uzun kulakları ile kendine has bir görünüme sahip olan İngiliz Cocker -İngiliz Cocker Spaniel olarak da geçer- av kökenli olsa da; arkadaş canlısı karakteri sayesinde günümüzde pek çok kişi için ideal bir aile köpeğidir. Doğuştan neşeli olan, sürekli kuyruğunu sallarken görülebilecek bu sevimli köpek, Spaniel köpekleri arasında en popülerlerinden biridir.

Baş+

Gelişmiş ve net hatları olan bir kafatası vardır. Ne çok ince ne de hantaldır; belirgin bir bitimi bulunur.
lupoid

Vücut+

Güçlü ve sıkıdır. Düz bir üst çizgisi vardır. Kısa ve geniş belden kuyruk tabanına kadar hafif eğimlidir. Yapılı bir göğsü vardır.
lupoid

Deri+

Çok çeşitlidir.(Düz renklerde göğüs üzerinde beyaz kabul edilmez).
lupoid

Kulaklar+

Uzun, düz ve ipeksi tüylerle kaplıdır. Alçakta durur.
lupoid

Kuyruk+

Hafif eğimlidir. Orta uzunluktadır; köpeğin boyutu ile orantılı olur.
lupoid

Tüy+

Düz ve ipeksi olur; telsi veya dalgalı değildir. Çok gür veya kıvırcık olmaz.
lupoid

“Spaniel” kelimesi, tarih boyunca genelde av aktivitelerinde tercih edilmiş olan, yoğun tüylü ve uzun kulaklı köpekleri tanımlayan ve kiminin soyu tükenmiş çok sayıda ırkı kapsayan bir terimdir. Kendilerinden Shakespeare ve Chaucer gibi yazarların eserlerinde de bahsedilen Spaniel köpekler, temelde su ve kara Spaniel’leri olarak ikiye ayrılır. İngiliz Cocker da kara Spaniel köpekleri arasında yer alır.

19. yüzyılın sonunda, İngiliz üreticiler Spaniel köpeklerini çeşitli isimlerle grupluyor, 25 kilogramın altındaki ırklar “Cocker” olarak adlandırılıyordu.(Daha sonraları, isimlendirme aşamasında köpeğin türünün kilosundan daha önemli olduğu kanısına varıldı.) 1885 yılında İngiltere’nin Spaniel Klübü kuruldu ve farklı Spaniel çeşitleri için ilk standartlar oluşturuldu.

Amerika kıtasında üretilen Cocker ırkı köpekler, İngiliz kuzenleri ile kıyaslandıklarında daha küçük, yuvarlak kafalı ve yoğun tüylü hayvanlardı. Amerika’daki ilk İngiliz Cocker Spaniel klübü 1935 yılında kuruldu; AKC(American Kennel Club) ise bu iki ırkı farklı ırklar olarak 1946 yılında tanıdı.

Zeki ve sıcakkanlı hayvanlar olan İngiliz Cocker’lar, zaman zaman inatçı da olabilirler. Bundan dolayı, düzenli ve onları sıkmayacak şekilde eğitilmeleri tavsiye edilir. Her yaştan insan ile iyi anlaşan bu köpekler, insanların etrafında olmayı çok severler, evde uzun süre yalnız bırakılmaları halinde ise etrafa zarar verebilirler. Genelde tetikte olan ve etraflarındaki olaylara havlayarak tepki gösteren köpekler olsalar da, bekçi köpeği olmak için fazla arkadaş canlısı oldukları unutulmamalıdır.

Biliyor muydunuz?

Yumuşak bir karakterleri olan İngiliz Cocker’lar, sert ve zorlayıcı koşullarda eğitilmeleri halinde ürküp içlerine kapanabilirler. Bundan dolayı düzenli, fakat rahat bir şekilde eğitilmeleri tavsiye edilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram