Home > Lagotto Romagnolo

Yazdır

Lagotto Romagnolo

Trüf İçin Burun

Breed
FCI-8
Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Lagotto Romagnolo

Diğer Adlar : Lagotto

Erkek boyutu : 43-48 cm arası

Erkek ağırlığı : 12-15 kg

Dişi Boyutu : 40-45 cm arası

Dişi ağırlığı : 10-14 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Italy

breed_picture

Lagotto Romagnolo ırkı köpeklerin, doğuştan gelen bir arama kabiliyeti vardır ve hassas burnu sayesinde oldukça başarılı trüf arama köpeğidir. Artık av içgüdüsüne sahip olmasa da kokuyla iz sürme konusunda hala kullanılmaya devam edilmektedir. Lagotto ırkı köpekler itaatkar, talepsiz, dikkatli ve sevgi dolu köpeklerdir, sahiplerine son derece bağlıdır ve eğitilmeleri kolaydır. Aynı zamanda çok iyi refakat köpeğidir ve koruma görevini başarıyla yerine getirir.

Baş+

Yukarıdan bakıldığında oldukça güçlüdür ve trapezoid şeklindedir. Kafatasının üst ekseni ve göğsü hafif farklıdır.

lupoid

Vücut+

Sıkı ve güçlüdür ve omuz başlarına olan yükseklikle aynıdır.

lupoid

Deri+

Düz hafif grimsi beyaz renk, kahverengi ve turuncu lekelerle beyaz, kahverengi alacalı (çeşitli tonlarda), düz turuncu renktedir.

lupoid

Kulaklar+

Başla orantılı olarak orta büyüklüktedir, üçgen şeklindedir ve uçları yuvarlaktır; uç tarafı hafif geniştir, şakak kemiği çıkıntısının hemen üzerindedir.

lupoid

Kuyruk+

Orta yükseklikte durur, uçlara doğru incelir, dizlere doğru uzanır; hareket haldeyken kılıç şeklindedir, hareket halindeyken yüksekte durur.

lupoid

Tüy+

Yünümsü dokusu vardır, yüzeyde kısmen serttir, parlak bir alt kürkle birlikte halka şeklinde kıvırcıklar oluşur.

lupoid

Bu eski köklü ırk, Po deltasında ve Ravenna bataklığında Emilia-Romagna’nın ovalarında avı getiren su köpeği olarak kullanılmıştır. Yüzyıllar içinde, büyük bataklıklar ekilebilir arazi oluşturmak için kurutulmuştur ve Lagotto Romagna’nın açık düzlüklerinde mükemmel bir trüf köpeği olmuştur. Bu sağlıklı, orta ila küçük boylu köpekler son derece orantılıdır, güçlü yapılıdır, yoğun ve yünümsü dokudan kıvırcık bir kürkü vardır.

Biliyor muydunuz?

Postu özel bakım gerektirir. Üst kürk ve özellikle alt kürkü su geçirmez özelliktedir. Yılda en az bir kere traş edilmezse keçelenme meydana gelir. Keçeleşmiş tüyler düzenli olarak temizlenmelidir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram