Home > Cavalier King Charles Spaniel

Yazdır

Cavalier King Charles Spaniel

Kralın Dönüşü

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Cavalier King Charles Spaniel

Erkek ağırlığı : 5-8 kg

Dişi ağırlığı : 5-8 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

Cavalier King Charles Spaniel ırkı köpekler aktif, sevecen ve cesur karakterleri ile bilinirler. Sevimli görünümleri ile dikkat çeken bu köpeklerin neşeli, arkadaş canlısı, saldırganlıktan uzak doğası, onlara son yüzyılın sonundan itibaren önemli bir popülerlik kazandırmıştır.

Baş+

Küçük ve kısa bir kafatası vardır; kulaklarının arasında neredeyse tamamen düz bir yapıya sahiptir.
lupoid

Vücut+

Düz bir sırtı ve kısa bir beli vardır. Göğsü orta boydadır; kaburgaları ise oldukça esnektir.
lupoid

Deri+

Aşağıdaki şekillerde görülebilir:

Siyah ve koyu kahverengi: Göz üstleri, yanaklar, kulak içleri, göğüs, bacaklar ve kuyruğun alt tarafı kuzguni siyah renk üzerine parlak koyu kahverengi lekelidir. Beyaz lekeler olmamalıdır.

Yakut: Tek renk; yoğun bir kızıl tonundadır. Beyaz lekeler olmamalıdır.

Blenheim: İnci beyazı üzerinde dağılan zengin kestane tonunda lekeler görülür. Lekeler, iki kulak arasında eşit olarak dağılarak, ırkın karakteristiği olan baklava işaretini oluşturur.

Üç renk: Siyah ve beyaz renkler; göz üstlerinde, yanaklarda, kulak içlerinde, göğüste, bacaklarda ve kuyruğun alt tarafında koyu kahverengi lekeler olacak şekilde, düzgün bir yerleşimle ve parçalı bir şekilde dağılmıştır.

lupoid

Kulaklar+

Uzundur, yüksek durur, ve bol miktarda tüyle kaplıdır.
lupoid

Kuyruk+

Uzunluğu gövde ile orantılıdır. Hiçbir zaman gövde üst hattının çok üzerine çıkmaz.
lupoid

Tüy+

Uzun, ipeksi ve buklesizdir. Bununla birlikte hafif dalgalı olabilir.
lupoid

Aktif, cana yakın ve dengeli köpekler olarak bilinen, 1945 yılına kadar İngiltere’de resmi olarak tanınmamış olan Cavalier King Charles Spaniel’ler; hem mahzun hem de meraklı bakan iri kara gözleriyle karakteristik bir ifadeye sahiptir. İdeal bir aile köpeği olan Cavalier King Charles Spaniel’ler, insanlar ile etkileşim halinde olmaktan mutlu olurlar, uzun süre tek başlarına kalmaktan ise pek hoşlanmazlar. Apartmanda beslenmek için uygundurlar; bununla birlikte aktif ve hareketli köpekler olduklarından düzenli olarak aktivite ve yürüyüşlere ihtiyaç duyarlar.

Biliyor muydunuz?

Cavalier King Charles Spaniel’in ilk ortaya çıkışı Amerikalı bir Spaniel süs köpeği tutkunu olan Roswell Eldridge sayesinde gerçekleşti. Kendisi, 16.,17. ve 18. yüzyıl resimlerindeki eski moda tipi üretebilecek kişilere hatırı sayılır miktarda paralar vaat etti. Çabaları sonunda meyvesini verdi, ve Cavalier King Charles Spaniel Kulübü 1928’de kuruldu.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram