Home > Chihuahua

Yazdır

Chihuahua

İnce ama sağlam

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Chihuahueño

Erkek ağırlığı : 1,5-2 kg arasındadır ancak her iki cinsiyetten bireylerde yarım kilo veya bir kilo sapmaya izin verilir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : Mexico

breed_picture

Chihuahua ırkı köpekler son derece neşeli, ve insanlara karşı sevecen bir karaktere sahiptir. Hızlı, uyanık, oldukça cesur hayvanlardır ve bu özelliklerinden dolayı küçük boyutlarına rağmen uzmanlar tarafından en iyi bekçi köpekleri arasında gösterilirler.

Baş+

Elma şeklinde, yuvarlak bir yapısı vardır. Bu, ırkın en belirgin özelliğidir.
lupoid

Vücut+

Sıkı bir vücut yapısına sahiptir. Düz bir üst çizgisi, hafif belirgin omuz başları ve kısa, sert bir sırtı vardır. Beli kaslıdır ve güçlü bir sağrıya sahiptir.
lupoid

Deri+

Her tonda ve kombinasyonda renklere sahip olabilir.
lupoid

Kulaklar+

Büyük, geniş ve araları açıktır. Alt kısımdan uçlara doğru incelen bir yapısı vardır.
lupoid

Kuyruk+

Kuyruğun duruşu bu ırkın önemli bir karakteristiğidir. Hareket halindeyken yukarıdadır; kıvrım veya yarı daire şeklinde olur. Ucu, bel bölgesine dönüktür.
lupoid

Tüy+

Kısa veya uzun olabilir.
lupoid

Günümüzdeki Chihuahua’ların vücut yapısına sahip köpeklerin kemikleri, Cholula Piramitlerinde bulunmuştur. Bazıları, bu ırkın bazı ortak kökenlerinin olduğunu ve 16. yüzyıl İspanyol Meksika ve Peru istilacıları tarafından getirilen Çin köpekleriyle melezlendiğini düşünür. Kesin olarak bilinen ise Chihuahua ırkı köpeklerin 20. yüzyılın başlarından beri insanların yetiştirdiği en küçük köpek ırkı olduğudur. Yüzyıl sonra, popülerlikleri dünyanın her yerinde artmaya başlamıştır. Genelde terrier ırklarına benzetilen Chihuahua, küçük boyutlarına karşın son derece cesur ve kendine güvenen bir karaktere sahiptir. Genellikle bir kişiye bağlanırlar; bununla birlikte yavruyken yeteri kadar sosyalleştirilirler ise hem diğer yetişkinler, hem de çocuklar ile iyi anlaşırlar.

Biliyor muydunuz?

Chihuahua ırkı, 10. ve 13. yüzyıllar arasında Toltekler tarafından evcilleştirilmeden önce, Meksika’nın Chihuahua eyaletinin yaban bölgelerinde uzun süre yaşamıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram