Home > Coton du Tulear

Yazdır

Coton du Tulear

Beyaz ve parlak

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Coton du Tuléar

Erkek boyutu : Ortalama 25-27 cm

Erkek ağırlığı : 3-5 kg

Dişi Boyutu : Ortalama 22-25 cm

Dişi ağırlığı : 3-4 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Madagascar

breed_picture

Coton du Tulear ırkı köpekler mutlu, sakin ve diğer insanlar ve köpeklere karşı son derece sosyal köpeklerdir ve her türlü yaşam tarzına son derece kolay bir şekilde uyum sağlar. Mizaçları, ırkın temel özelliklerinden biridir.

Baş+

Kısadır ve yukarıdan bakıldığında üçgendir.

lupoid

Vücut+

Yüksekliğinden daha uzundur, üst çizgide hafif eğimlidir, omuz başlarında hafif bir belirginlik vardır, sıkı bir sırtı ve kaslı bir beli vardır.

lupoid

Deri+

Beyaz zemin vardır, kulaklar üzerinde açık gri (siyah ve beyaz tüylerin karışımı) veya kırmızı kır (sarımsı kahverengi ve beyaz tüy karışımı) tüylere izin verilir.

lupoid

Kulaklar+

Üçgendir, kafatası üzerinde yüksekte bulunur, uçlara doğru incelir ve yanaklara doğru sarkar.

lupoid

Kuyruk+

Hareketsizken dizlere doğru durur; hareket halindeyken yukarı, sırta doğru dönüktür ve ucu enseye, omuz başlarına, sırta veya bele doğru dönüktür.

lupoid

Tüy+

Yoğun ve gürdür, hafif dalgalı olması mümkündür.

lupoid

Orijinal olarak Madagaskar yerlisi olan, özellikle de eskiden Tuléar olarak bilinen güney balıkçı kasabası Toliara’ya ait olan Coton du Tulears ırkı köpekler Fransa’da refakat köpeği olarak çok kısa sürede kendilerini kabul ettirmişlerdir ve dünyanın geri kalanına da yavaş yavaş kendilerini kabul ettirip hayranlık kazanmıştır. Bu beyaz kürklü köpeklerin, canlılık ve zeka göstergesi koyu renk yuvarlak gözleri vardır.

Biliyor muydunuz?

Bu ırkın özel karakterlerinden birisi postudur ve hatta adını kürkünden almaktadır. Pamuk dokulu tüyler yumuşak ve esnektir, sert değildir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram