Home > English Toy Spaniel

Yazdır

English Toy Spaniel

Asil Refakatçi

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : King Charles Spaniel

Diğer Adlar : King, Charles, Spaniel

Erkek ağırlığı : 3-6 kg arası

Dişi ağırlığı : 3-6 kg arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : United Kingdom

breed_picture

İngiliz Süs Spaniyelleri, farklı çıkıntılı bir başa sahip ve göze çarpıcı bir görünümü olan mutlu ve zeki köpeklerdir. Genel olarak çekingen olan bu ırkın köpekleri son derece uysal ve sevecendir.

Baş+

Köpeğin gövdesiyle karşılaştırıldığında kafatası büyüktür, çıkıntılıdır, gözlerinin üzerini kaplar ve belirgin bir bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Kısa, düz bir sırtı vardır, geniş ve derin bir gövdeye sahiptir.

lupoid

Deri+

Siyah ve bronzdur: gür ve parlak siyahtır, burun üzerinde, bacak, gövde, kulak çevresi ve kuyruk altında parlak maun-bronz renkli lekeler vardır. Gözlerin üzerinde küçük bronz lekeler vardır. Göğüs üzerinde beyaz leke olması istenmez: Üç renklidir: İnci beyazı zemin üzerinde eşit dağılmış siyah lekeler vardır, yanaklar, kulak çevresi ve kuyruk altında parlak bronz lekeler vardır. Gözlerin üzerinde küçük bronz lekeler vardır. Gözler ve alın üzerinde geniş beyaz leke bulunur. Blenheim: İnci beyazı zemin üzerinde eşit dağılmış kestane rengi lekeler vardır. Kafatasının tam ortasında geniş ve açık renk bir leke vardır, madeni para büyüklüğünde açık kestane renkli bir “benek” bulunur. Ruby: Tek renk koyu kestane rengidir. Göğüs üzerinde beyaz leke olması tercih edilmez.

lupoid

Kulaklar+

Alçakta bulunur, yanaklara doğru yassı bir şekilde düşer, oldukça uzun ve tüylüdür.

lupoid

Kuyruk+

Tüylüdür, sırta doğru veya üst çizgiye doğru gelmez, gövdenin geri kalanıyla orantılıdır.

lupoid

Tüy+

Uzun, ipeksi ve düzdür, kıvırcık olmaz. Bacaklarda, kulaklarda ve kuyrukta bol tüy vardır.

lupoid

Birleşik Krallık içinde, 17.yy kralı 2. Charles’ın adıyla King Charles Spaniyel olarak bilinen oldukça soylu bir ırktır. İngiltere, İskoçya ve İrlanda Kralı, son derece özgür hareket eden ve başını eğimli boynu üzerinde gururla taşıyan bu şık ve aktif köpekleri çok severdi.

Biliyor muydunuz?

İngiliz Süs Spaniyel ırkı köpeklerin, Cavalier ırkı köpeklerin atası olduğu düşünülse de pek çok açıdan farklılıkları vardır: Başı, kısa yüzü, çıkıntılı kafatası ayırt edicidir ve kulaklarının aşağıda durması belirli noktalarda kafatasının şeklini öne çıkarır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram