Home > Griffons Belges

Yazdır

Griffons Belges

En İyi Üç

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Griffon Belge

Diğer Adlar : Griffon Bruxellois, Griffon Belge, Petit Brabancon

Erkek ağırlığı : 4-5 kg

Dişi ağırlığı : 3-5 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Belgium

breed_picture

Bu akıllı, dengeli köpekler, dikkatli gururlu ve sağlıklıdır. Vücudu neredeyse kare şeklindedir, iyi bir kemik yapısı vardır ama yine de şık yapılıdır ve hareketleri zariftir. Göze çarpan bir başka durum da neredeyse insan ifadesine sahip olmasıdır. Ne çekingen ne de saldırgan olan bu köpekler son derece uyanıktır ve refakat ettiği insana son derece bağlıdır.

Baş+

Geniş, yuvarlak bir kafatası vardır, yuvarlak bir alnı vardır son derece belirgin bir bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Kare şeklindedir ve genel olarak güçlüdür, belirgin omuz başları vardır, düz, kısa, güçlü bir sırtı, kısa ve kaslı bir beli vardır; beli hafif kavislidir ve geniş sağrısı vardır.

lupoid

Deri+

Griffon Bruxellois: Kırmızı, kırmızımsıdır; baş tarafında biraz siyahlık kabul edilebilir. Griffon Belge: Siyah, siyah ve bronzdur. Ön ayaklarda, saf renkte bronz işaretler vardır, ayaktan bileğe, arka ayaklara, ayaktan dize kadar devam eder, bacağın içinden göğse, yanaklara, çeneye kadar çıkar, gözlerin üzerinde, kulak içinde, kuyruk altında ve kalçasında da bulunur. Siyah, kırmızımsı kahverengiyle karışabilir ve bu durum kabul edilebilir ancak saf siyah, siyah ve bronz tercih edilir. Petit Brabançon: Yukarıdaki renklerin aynısı olabilir. Koyu renk maskesi vardır. Yaşlı köpeklerde gri maske kabul edilebilir.

lupoid

Kulaklar+

Yarı dik durur ve öne doğru eğiktir.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, yukarıda taşınır, ucu arkaya doğru kıvrıktır ancak sırtına doğru kıvrılmaz.

lupoid

Tüy+

Griffon Bruxellois ve Griffon Belge ırkı köpekler alt kürkle birlikte sert postludur. Doğal olarak serttir, hafif dalgalıdır, kıvırcık değildir, kırpılmış gibidir, göze hoş görünecek kadar uzundur. Eğer tüyler çok uzun olursa dış hattın görünümü bozulacaktır. İpeksi veya yünsü tüy ciddi bir kusurdur. Petit Brabançon ırkı köpeklerin kısa, sert, sıkı ve parlak tüyleri vardır. 3 cm’i geçmez. Baş tüylerinin yapısı: Sakal ve bıyık, burnun ve gözlerin altından başlar, kulaklara kadar uzanır, burnu ve yanakları kaplayan kalın tüyler vücudun geri kalanından daha uzundur. Gözlerin üzerindeki tüyler, kafatasının geri kalanından daha uzundur ve kaş gibi durur.

lupoid

Üç ırk (Griffon Bruxellois, Griffon Belge ve Petit Brabancon), Smousje adındaki küçük, sert postlu köpeklerden gelir ve bu köpekler yüzyıllardır Brüksel bölgesinde bulunur. 19.yy’da, Ruby King Charles Spaniel ve Carlin soyunun tanıtılması, kısa, siyah postlu ve bugün bildiğimiz türün ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu küçük köpekler, arabaların korunması ve ahırların kemirgenlerden uzak tutulması için üretilmiştir. İki Griffon ırkı köpek de sert postludur ve renklerine göre ayırt edilebilirken Petit Brabancon kısa tüylüdür.

Biliyor muydunuz?

Özellikle başı, vücudun en ayırt edici ve çarpıcı tarafıdır. Vücutla karşılaştırıldığında oldukça büyüktür ve yüz ifadesi neredeyse insanınkine benzer. Griffon ırkı köpeklerin sert, çarpıcı ve dağınık tüyleri vardır; bu tüyler göz altında, ön yüzde, yanaklarda ve çenede daha uzundur ve başın gösterişli olmasını sağlar.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram