Home > Havanese

Yazdır

Havanese

Akdeniz Veya Karayip

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Bichon Havanais

Erkek boyutu : 22-25 cm arası

Dişi Boyutu : 22-25 cm arası

Bakım derecesi :

Anavatanı : Cuba

breed_picture

Havanes ırkı köpekler, sıradışı bir zekaya sahiptir ve uyarı köpeği olarak eğitilmesi kolaydır. Sevgi dolu, yapı olarak neşeli, arkadaş canlısı, çekici ve hatta şakacı sayılabilecek bu köpekler çocuklarla oynamayı sever.

Baş+

Orta uzunluktadır, geniş, yassı veya hafif tümsekli bir kafatası vardır, alnı hafif çıkıntılıdır.

lupoid

Vücut+

Düz bir üst çizgisi vardır, bel kısmı hafif çıkıntılıdır, eğimli bir sağrısı vardır, kaburgaları çıkıktır ve dolgun bir göbeği vardır.

lupoid

Deri+

Nadiren olsa da tamamı saf beyaz olabilir, sarımsı kahverenginin çeşitli tonları (hafif koyu renk bir alana izin verilir), siyah, Havana kahverengisi, tütün rengi, kırmızımsı kahverengi lekelere izin verilir. Bronz lekelerin her tonuna izin verilir.

lupoid

Kulaklar+

Yanaklara doğru sarkar, hafif dik durmasına neden olan gizli bir kat vardır ve uçları hafif yuvarlaktır.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, ya bükümlüdür ya da tercihen sırtına doğru kıvrık haldedir, uzun, ipeksi tüylerle kaplıdır.

lupoid

Tüy+

Oldukça uzundur (yetişkinlerde 10-17 cm’i bulabilir), yumuşak, düz veya dalgalıdır, kıvırcık tutamlar oluşabilir; yünümsü bir alt kürk çok gelişmiş değildir, bazen alt kürk bulunmaz.

lupoid

Orijinal olarak batı Akdeniz’den gelen ve tüm İspanyol ve İtalyan sahillerine yayılan bu köpeklerin, İtalyan deniz kaptanları tarafından Küba’ya küçük yaşta götürüldükleri anlaşılmaktadır. Bu köpeklerin pek çoğu tütün renklidir, bu da Küba başkenti Havana’nın yerlileri olduğuna dair yanlış bir izlenim yaratır. Havanes ırkı köpekler, kısa bacaklı, sağlam ve küçük köpeklerdir; canlı ve esnek bir yürüyüşe sahiptir. Gür, yumuşak ve uzun tüylüdür ve tercihen dalgalı olmalıdır.

Biliyor muydunuz?

Genel olarak tüy tımarı, makasla kesme veya traş etmeye izin verilmese de, ayaklar üzerindeki tüyler temizlenebilir, alındaki tüyler göze girmesini önlemek için kısaltılabilir ve burun üzerindeki tüyler toparlanabilir ama yine de doğal haline bırakmak tercih edilir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram