Home > Maltese

Yazdır

Maltese

Akdeniz Beyazı

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Maltese

Erkek boyutu : 20-22 cm

Erkek ağırlığı : 2-3 kg

Dişi Boyutu : 17-22 cm

Dişi ağırlığı : 2-3 kg

Bakım derecesi :

Anavatanı : Italy

breed_picture

Canlı, sevgi dolu, son derece uysal ve zeki Maltese muhteşem refakat köpeğidir. Küçük ama uzun gövdeli bu şık hayvanlar, başlarını gurur ve seçkin bir havayla taşır.

Baş+

Kafatası, burundan biraz daha uzundur ve şakak kemikleri arasındaki genişlikle aynı uzunluktadır.

lupoid

Vücut+

Kuyruk başlangıcına kadar düz bir üst çizgi vardır, omuz başı hafif belirgindir, geniş, uzun bir sağrı vardır ve iri göğsü dizlere kadar iner.

lupoid

Deri+

Yoğun ve parlaktır, ağır bir görüntüsü vardır, dokusu ipek gibidir, vücudun tamamında uzundur, dalga veya kıvırcık yoktur ve düzdür.

lupoid

Kulaklar+

Neredeyse üçgendir, genişliğinin üç katı uzunluğundadır, başın yanına doğru sarkıktır.

lupoid

Kuyruk+

Tek bir büyük kıvrımı vardır, kalça arasında sona erer ve sağrıya değer.

lupoid

Tüy+

Saf beyazdır; soluk fildişine izin verilir.

lupoid

Adına rağmen Maltese ırkı köpekler Maltalı değildir. Bu kelime, liman veya sığınak anlamına gelen Semitik dillere ait bir kelimeden türetilmiştir ve bu kelime Malta kelimesinin de kökenidir. Bu küçük köpeklerin ataları, limanlarda ve orta Akdeniz kasabalarında yaşamıştır ve buralarda depoları ve gemileri fare ve sıçanlardan korumak için kullanılırdı.

Biliyor muydunuz?

Birlikte yaşadığı köpekler listesinde Aristo (M.Ö.384-322), Melitaei Catelli adında küçük köpeklerden oluşan bir ırk dahil etmiştir. Eski Roma’da bilinmektedir ve burada Romalıların eşlerinin tercih ettiği refakatçilerdir ve M.S.1’de Strabo tarafından bu ırkla ilgili şarkılar söylenmiştir. Pek çok Rönesans ressamı, bu köpeği yüksek sosyete kadınlarının da olduğu modern salonlarda tasvir etmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram