Home > Pekingese

Yazdır

Pekingese

Haklı olarak dikkat çekici

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Pekingese

Diğer Adlar : Lion, Dog

Erkek ağırlığı : İdeali 5 kg’dir

Dişi ağırlığı : İdeali 5,5 kg’yi geçmez.

Bakım derecesi :

Anavatanı : China

breed_picture

Aslana benzeyen bu Pekin köpeği; canlı, zeki bir ifadeye sahip, gururlu yürüyüşü olan refakat köpekleridir. Çekingen veya saldırgan olmayan bu küçük köpekler korkusuz, vefalı ve nispeten kendi halindedir. Şaşırtıcı bir şekilde, ilk temasta gururlu bir şekilde ilgisiz davranır çünkü karşısındaki insana güven duyması gerekir.

Baş+

Büyüktür ve derinliğinden daha geniştir, geniş kafatası kulaklarının arasında düzdür, belirgin bir bitimi vardır.

lupoid

Vücut+

Kısadır, ön tarafı arkasından daha ağırdır. Belirgin bir beli, düz bir üst çizgisi, geniş göğsü ve belirgin kaburgaları vardır.

lupoid

Deri+

Albino ve alaca hariç tüm renkler ve lekeler kabul edilir ve hepsi eşit olarak kabul edilir.

lupoid

Kulaklar+

Kalp şeklindedir, kafatası seviyesinde bulunur, başa yakındır, uzun ve bol tüylüdür.

lupoid

Kuyruk+

Yüksekte durur, düzdür, bir tarafı hafif geriye kıvrıktır, uzun tüyler vardır.

lupoid

Tüy+

Uzun ve düzdür, gür bir yelesi vardır, omuzlarının gerisine uzanıp yaka oluşturur, sert bir üst kürkü, kalın ve yumuşak alt kürkü vardır.

lupoid

Küçüktür, iyi orantılıdır; ancak yapılıdır. Pekin köpeği son derece oturaklı ve asildir. Efsaneye göre, aslan ve maymunun çiftleşmesiyle oluşmuştur; bu efsane çok eskiye dayansa da oldukça eski bir ırktır. Hristiyanlık öncesinde, 5. yüzyılda, Konfüçyüs bu ırktan bahsetmiştir. Yakın dönemde, Fransız ve İngiliz askerler, Pekin’deki eski Yazlık Saray’ı ele geçirdiklerinde bu köpeklerden birkaçını bulmuştur. Köpekler İngiltere’ye götürülmüştür ve burada, Avrupa’daki nüfusunun çoğaltılması için kullanılmıştır. İlk standart 1898 yılında yayınlanmıştır ve Pekin Kulübü de altı yıl sonra oluşturulmuştur.

Biliyor muydunuz?

Erkekler genellikle dişilere göre daha hafiftir; ancak her iki cinsiyet de boyutlarına göre oldukça ağırdır. Ağır kemikleri ve güçlü, yapılı gövdeleri Pekin ırkı köpeklerin özellikleri arasındadır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram