Home > Poodle

Yazdır

Poodle

Kaniş

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Caniche

Erkek boyutu : Standart Kaniş: over 45 cm'den 59 cm'e kadar tolerans sınırı var, aynı karakteristiği taşıyan aracın daha büyük bir kopyası.Orta boy kanişler; 35 cm’den 44 cm’e kadar olabilir. Minyatür Kanişler: 27 cm’den 35 cm’e kadar olabilir; Orta boy kanişin daha küçük bir kopyasıdır, aynı özellikleri taşıyabilir, cüce özelliği yoktur. 23 cm’den 28 cm’e kadar (ideali 25 cm’dir) (2,5 cm'e kadar alt tolerans olabilir); genellikle Minyatür Kanişlerin daha küçük bir kopyasıdır ve aynı orantıya sahiptir, cüce özelliği yoktur, art kafa kabartısı daha az belirgin olabilir.

Bakım derecesi :

Anavatanı : France

breed_picture

Kanişler; uyumlu bir yapıya sahip, oldukça akıllı, dikkatli ve her zaman aktif köpeklerdir. Sadakatleri ve yüksek öğrenme kapasiteleri sayesinde refakat köpeği olarak sıklıkla tercih edilirler. Kanişler, ortalamanın üzerinde bir ömre sahiptir.

Baş+

Kolay göze çarpan, dikkat çekici bir baş yapısı vardır. Doğrusal, orantılı ve keskin hatlıdır. Fazla ince ya da hantal değildir.
lupoid

Vücut+

Omuz başları gelişmiştir; uyumlu ve gergin bir üst çizgiye sahip kısa bir sırtı; sıkı, kaslı bir beli ve yuvarlak, toplu sağrıları vardır.
lupoid

Deri+

Düz siyah, beyaz, kahverengi, gri, turuncu kahverengimsi (kayısı rengi) veya kırmızımsı kahverengidir.
lupoid

Kulaklar+

Uzun ve dalgalı tüyler ile kaplı olan kulaklar yassı bir yapıya sahiptir; alt taraftan itibaren genişler, uçları ise yuvarlaktır.
lupoid

Kuyruk+

Hareketsizken sarkık, hareket halindeyken diktir.
lupoid

Tüy+

Tüyleri gür, ince, oldukça kıvırcık ve elastiktir. Basınca dirençli, kalın, dolgun ve çoğunlukla aynı boydadır. Postu kendine has iplikçikler oluşturur; uzunluk olarak 17 cm’yi bulabilir.
lupoid

Pek çok kişi kanişleri Fransız sansa da, bu köpekler aslında Alman kökenlidirler. Orijinal olarak avcılar tarafından kullanılan, ve çok iyi yüzücü oldukları için vurulan ördek ve diğer su kuşlarını sudan almak için tercih edilen kanişler, bu özelliklerinden dolayı Fransızcada “ördek köpeği” anlamına gelen “Caniche” ismini almışlardır. Kanişlerin süslü görünümünü etkileyen önemli bir özellikleri, diğer pek çok ırkın aksine tüylerinin sürekli olarak uzaması, ve bu yüzden düzenli olarak tıraş edilmeye ihtiyaç duymalarıdır. Aile üyelerine, çocuklara ve diğer hayvanlara karşı genellikle dost canlısı bir tutum sergileyen, yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan kanişler, bu karakterlerinden ötürü evde beslemek için son derece uygundur. Uzmanlar tarafından ideal refakat köpekleri olarak görülmektedirler. Son derece zeki köpekler olduklarından, eğitilmeye de oldukça müsaittirler.

Biliyor muydunuz?

Kaniş için İngilizcede kullanılan “Poodle” kelimesi, Almancada su sıçratmak anlamına gelen “Pudel” kelimesinden türetilmiştir.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram