Home > Tibetan Terrier

Yazdır

Tibetan Terrier

Teriyerden daha çok çoban köpeği

Breed
FCI-9
Companion_and_Toy_Dogs
FCI
breed_picture

Original Name : Tibetan Terrier

Diğer Adlar : Dhoki, Apso

Erkek boyutu : 35-40 cm arası

Dişi Boyutu : Erkekten biraz daha küçüktür

Bakım derecesi :

Anavatanı : China

breed_picture

Enerjik ve iyi mizaçlı Tibet Teriyerler, sayısız yeteneği olan sadık refakatçilerdir. Dışa dönük, dikkatli ve zeki olan bu köpekler ne öfkeli ne de hırçındır ancak yabancılara karşı sevgi de beslemez.

Baş+

Gözlerinin üzerine düşen uzun tüylerle kaplıdır, alt çenesinde hafif bir sakalı vardır.

lupoid

Vücut+

Son derece kaslı, sıkı ve güçlüdür, omuz başından kuyruk tabanına olan uzunluk, omuz başlarındaki yükseklikle aynıdır, düz sırtı, kısa ve hafif eğimli ve düz bir sırtı vardır.

lupoid

Deri+

Beyaz, altın renkli, krem, gri veya duman rengi, siyah, renk renk veya üç renktir; aslında çikolata veya alaca renk hariç tüm renkler kabul edilir.

lupoid

Kulaklar+

Sarkıktır, başa çok yakın durmaz, V şeklindedir, büyük değildir, tüylerle kaplıdır.

lupoid

Kuyruk+

Orta uzunluktadır, oldukça yüksekte durur, neşeli bir duruşu vardır, sırta doğru hafif bir kıvrımı vardır, tüylüdür ve uca doğru neredeyse kıvrıktır.

lupoid

Tüy+

İnce, yünümsü alt kürkü vardır, gürdür, ince bir üst kürkü vardır ancak ne ipeksi ne de yünlüdür, uzundur, ya düz ya da dalgalıdır ancak kıvırcık değildir.

lupoid

Tibet Teriyer ırkı köpekler, güçlü, orta boylu köpeklerdir ve genel olarak büyük kare şeklindedir. Hizmet köpeğinin kararlı ifadesine sahiptir çünkü anavatanlarında teriyer olarak değil de çoban köpeği olarak yaşamışlardır (ancak teriyer olarak doğuştan gelen içgüdülere sahip değildirler). Sürü güdümüne yönelik iç güdüleri o kadar gelişmiştir ki, aileyle birlikte yürüyüşe çıktıklarında Tibet Teriyerleri her zaman gruba doğru döner. Sağlık açısından da son derece sağlam bir ırktır ve ortalamanın üzerinde bir ömrü vardır.

Biliyor muydunuz?

Asya’dan çıkan ilk Tibet Teriyeri Cesar’dır. Dr. Agnes Greig'e, Hindistan’daki bir hastasını tedavi ettikten sonra bir yavru köpek hediye edilmiştir. 1930'lu yıllarda Britanya’ya döndüğünde köpeği de yanında götürmüş ve kendi yetiştirme programını başlatmıştır.

PHOTOS

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram