Anasayfa Kedi Sahiplenmek

Kedi Sahiplenmek

Yazdır
Kedi Sahiplenmek

Bir kedi sahiplenmek, size evinizin neşesi olacak bir dost kazandırmakla birlikte beraberinde büyük bir sorumluluğu da getirecek ciddi bir adım… Bu nedenle hayatı boyunca sağlığından temizliğine, yaşam biçiminden beslenmesine ve edineceği alışkanlıklara kadar pek çok ihtiyacı ile ilgileneceğiniz bir kedi sahiplenmeden önce belli başlı noktaları göz önünde bulundurmanız ve sağlıklı bir karar vermeniz gerekiyor. Son derece ayrıntılı bir biçimde araştırılması gereken bu konuyu, küçük bir başlangıç rehberi olması açısından sizin için 3 temel başlıkta inceledik. Eğer siz de yakın gelecekte bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, okumaya devam edin…

Yavru Kedi mi Yetişkin Kedi mi?

Yavru kediler ile yetişkin kedilerin ihtiyaçları, beslenme şekilleri ve dolayısıyla bakım süreçleri farklı olduğu için, kedi sahiplenmeye karar verdiğinizde seçeceğiniz kedinin yaşı, ona ayırabileceğiniz zaman -ve sahip olduğunuz enerji- bakımından büyük önem taşımaktadır. Örneğin günün büyük bölümünde oyun oynayan, tuvalet ve yeme alışkanlığı bulunmadığı için eğitime ihtiyaç duyan yavru kedilerle uzun süre istikrarlı bir şekilde ilgilenmek gerekir. Eğer buna ayıracak kadar vaktiniz yoksa, sahipleneceğiniz kediyi tuvalet eğitimi tamamlanmış, aşıları yapılmış, kısırlaştırılmış ve ev ortamına kolayca adapte olabilecek yetişkin kediler arasından seçmeniz daha doğru olacaktır.

Uzun Tüylü mü Kısa Tüylü mü?

Bazı kedi ırkları uzun tüy yapısına sahipken bazıları kısa tüylüdür. Bu fark, kedilerin bakım ve temizlik süreçlerinde birtakım değişiklikler ortaya çıkarmasının yanı sıra etraflarındaki insanların sağlığına ve yaşam kalitesine de etki edebilir. Örneğin uzun tüylü kedi ırklarının derilerinin kısa tüylülere kıyasla havayla teması az olduğu için, bu ırklarda kepek oluşumu daha sık görülür ve tüyleri daha çok dökülür. Her gün taranması gereken uzun tüylü kedilerin çevreye yayılabilecek tüy ve kepekleri, özellikle de alerjik bünyeye sahip kişileri olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle kedi sahiplenmede,seçilecek kedinin tüy yapısına da dikkat edilmelidir.

Birden Fazla Kedi Sahiplenmek?

Eğer ilk kez bir kedi sahibi olacaksanız, deneyim kazanma amacıyla başlangıçta tek bir kedi sahiplenmenizde fayda var. Yine de ilk seferinizde birden fazla kedi sahiplenmek ya da kedinize arkadaş getirmek istiyorsanız, öncelikle evinizin onların hareket kabiliyetini kısıtlamayacak genişlikte olduğundan emin olmalısınız. Birlikte büyümüş ya da kardeş olan kedileri sahiplenmeniz, ev ortamına daha çabuk alışmalarını kolaylaştıran ve sıkılmalarını önleyen bir faktör olarak sizin için avantaj sağlayacaktır. Bunlara ek olarak, aynı cinsiyetteki kediler birbirlerinden rahatsız olabildikleri için evinizde farklı cinsiyetlerden kediler bulundurmayı da düşünebilirsiniz.

Kedinizle Yaşam

Kedi Irkları

Kedinizin Gelişimi

Kedi Beslenmesi

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram