Anasayfa KEDİNİZ Yavru Kedi Büyüme, Önemli Bir Aşama Yavru Kedinizin İyi Beslenmesi

Büyüme, Önemli Bir Aşama

Yazdır
Yavru Kedinizin İyi Beslenmesi

UYGUN BİR DİYET

Yavrunun büyümesi çok hızlı olduğundan, bağışıklık savunmalarını güçlendirmek, uygun bir sinir sistemi gelişimini teşvik etmek ve kemik büyümesini kolaylaştırmak için yavru, tüm önemli gereksinimleri karşılayacak özel bir diyetle beslenmelidir.

4 aylıktan küçük yavru kediler

Yeni doğan yavrunun annesinin ağız sütü ile beslendiği doğumdan 5 haftalık olana kadar geçen süre içinde, yavru kedi süte dayalı bir diyet ile beslenir. Sütten kesilme aşama aşama, yavruyu 7 haftalık olduğunda tüm gereksinimlerini karşılayacak katı bir diyete doğru ilerletmelidir. Bu dönem yavrunun bağışıklık sistemini geliştirdiği dönemin başlangıcıdır.

Beslendiği gıda, besin-protein, lipit, karbonhidrat, mineral, vitamin ve iz elementleri açısından tam ve dengeli, yüksek enerji değerli besinsel bir formüle sahip olmalı, aynı zamanda da tam anlamıyla uygun olmalıdır. Kediler sıkı bir etobur olmalarına rağmen, iyi sindirilebilir olması ve ishale neden olmaması açısından diyetinde yüksek kaliteli tahıllar bulunabilir. Böylece yavruda tahıl nişastasını sindirme yeteneği gittikçe gelişir. Tahıl, kedigiller için gerekli olan büyüme esaslı amino asitleri (hayvansal kökenli taurin eklenmelidir) içerir.

Diyet ayrıca iskelet gelişimi için gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri içermelidir. İçeriği, merkezi sinir sisteminin doğru bir şekilde gelişmesi için, doğal savunmayı destekleyebilecek birçok besin ve EPA, DHA ile zenginleştirilebilir. Eğer yavruların tek tip besin ile beslenmesi istenmiyor ise, sos ve mama tanecikleri eklemek yararlı olabilir. Önemli olan, yavrunun besin gereksinimlerine uygun olacak bir Health Nutrition diyetinin seçilmesi ve sıvı gıdadan katı gıdaya geçişin gerektiği gibi gözlenmesidir.

4 aylıktan büyük yavru kediler

Bu ikinci aşamada, yavru kedinin diyeti, hala narin olduğundan, doğal savunmalarını desteklemeye devam etmelidir. Kemik yapısı gittikçe güçlenir ve kas kütlesi gelişir. Enerji gereksinimleri artar ve zirveye ulaşacağı 4 veya 5. aya kadar önemini korur, daha sonra bu gereksinimler gittikçe düşer. Bu yüzden, diyeti her zaman bu gereksinimlere uygun olmalıdır.

Yavru, 4 aylıktan büyümesinin tamamlanacağı yaklaşık 1 yaşına kadar aynı Health Nutrition 2. aşama diyeti ile beslenebilir. 1. ve 2. aşama diyetler arasında birkaç günlük geçiş dönemi olmalıdır.

Altı aydan sonra, fazla kilonun önlenmesi için, yavruya verilen gıda miktarının toplamının kontrol edilmesi gerekebilir çünkü o açgözlü olabilir. Günlük alımların ölçülmesi en kesin çözümü verir: verilecek gıda miktarı paket üzerinde yazar.

Taze su, günde iki kere yenilenmek suretiyle cam bir kap içinde yavruya verilmelidir.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram