Anasayfa KEDİNİZ Yavru Kedi Doğumdan Yetişkinliğe Doğru

Doğumdan Yetişkinliğe Doğru

Yazdır
Doğumdan Yetişkinliğe Doğru

YAVRUNUN GELİŞİMİ

Tamamen annesine bağımlı olan yavru özgürlüğünü birkaç hafta içinde elde eder. Sütten kesilmeden önce, mesela yavru annesini halen emdiğinde, meydana gelen hızlı gelişim kedigillere özgü gerçek bir performanstır.

Kör ve sağır olarak dünyaya gelen yavru aşağı yukarı sadece yüz gram ağırlığındadır. Annesi tarafından yalanır ve bu şekilde üzerindeki zardan kurtulur, ısınır ve uyarılır. Bu, yavrunun beslenme memelerini bulmasını sağlayacaktır. 3 haftalık olana kadar vücut ısısını düzenleyemeyen yavru, birçok antikor içeren ağız sütünü emmek için annesinin karnına yaslanarak ona iyi ve sıcak bir şekilde sarınır. Birkaç gün sonra, beslenirken annesinden süt emecektir ve bu ilk ayındaki zamanının üçte birini alacaktır.7 ile 10 gün içinde kilosu iki katına çıkacaktır. 5 hafta içinde, hareket edebilecek ve emmediği zamanlarını oyun oynarak ve uyuyarak geçirdikçe duyuları gelişecektir.

Beş Duyu

Doğumda, yavrunun koku alma duyusu annesini bulabilmesine yetecek kadar gelişmiştir. Ayrıca üç temel tadı ayırt edebilir: tatlı, tuzlu ve ekşi (son ikisini daha az beğenir). Öte yandan, kör ve sağırdır ve bu iki duyuyu da neredeyse aynı zamanda kazanır. Duyma duyusu yaklaşık 5 günlük iken ortaya çıkar fakat yavrunun kendisini seslere 14 günlük olmadan önce adapte etmesine imkan vermez. Yetişkin becerilerini aşağı yukarı bir aylıkken edinecek ve sonra annesinin sesini tanıyacaktır. Yavru gözlerini doğumdan sonraki 7 ila 15 gün arasında açar. Alan derinliği kavramına sahip olabilmesi için halen 3 veya 4 güne ihtiyacı olacaktır. Görme ve duyma duyularının bu eş zamanlı kazanımına adapte olunması birkaç gün gerektirir.

Yavru kedi, halen biraz beceriksiz de olsa, çok erken yaşta iyi bir denge duyusuna sahiptir. 2 haftalık olmadan önce hareketlerini zorlukla düzenler. Yaklaşık 17 günlük iken dört ayağı üzerinde yürümeye başlar ve yaklaşık 3 haftalık olduğunda arka ayağı ile kulağını kaşıyabilecek beceriye sahip olur. 35 günlük iken tırmalayabilir ve pençelerini içeri çekebilir.

Temel vücut bölgeleri

Temel anatomik alanların hepsi aynı oranda gelişmez. Yavru böylece kısmen büyük bir kafa ile doğar ve sonra uzuvlarının uzadığı görülür: yavru bacakları üzerinde uzun görünür. Sonuç olarak, vücudunun geri kalanı yetişkinin standart ebatlarına sahip olacak şekilde gelişir.

Davranışlar

Tımarlama, eleme ve beslenme (emme hariç) davranışlarında doğuştan gelen unsurlar bulunur, ancak bunlar ayrıca anne tarafından yavrularına çok çabuk bir şekilde öğretilir. Henüz 15 günlük iken yavru ön ayağını yalayabilir. 30 günlük iken, kum kabındaki malzemeyi tırmalayarak ilk hareketlerini yapmaya başlar. 3 haftalık olduktan sonra, kutu içinde tek başına tuvaletini yapabilir. Henüz 4 haftalık iken, annesinin davranışını taklit ederek beslenebilir ve böylece annesinin beslenme tercihlerini edinir.

Kedi ırklarına özgü tüm iletişim davranışlarının elde edilmesi yaklaşık 3. haftada başlar ve 7. veya 8. haftada sona erer. Oyun faaliyetleri aşağı yukarı 3.haftada başlar. Bu, yavrular arasında temasları, oyunları ve anne ile etkileşimleri içerir ve tür içi sosyalleşmeyi mümkün kılar. Yavru bu şekilde tırmalamayı kontrol etmeyi ve “avlar”, böcekler veya küçük nesnelerle ilgilenmeyi öğrenir. Bu türlere özgü yırtıcılık davranışı ilk ayın sonunda ortaya çıkar. Dost türlere (insan, köpek…) yönelik sosyal davranışların öğrenilmesi de aşağı yukarı 3 haftalık iken başlar ve 3 aylık iken sona erer. Yavru, ayrıca kendisini görsel, işitsel ve ilişkisel uyarıcılarla zenginleştirilmiş bir çevrede bulmalıdır. Okşanmak, gün içinde birkaç dakika kucağa alınmak, çocukların veya diğer hayvanların bulunduğu birçok ses ile çevrili bir yerde olmak, yavru kedi eğitiminin daha dengeli olmasını sağlayacaktır. Bir yetişkin olduğunda davranışları, önemli ölçüde hayatının bu zamanındaki çevrenin çeşitliliğine dayanır.