Yavru Kedinizle Yaşam

Yazdır
Eğitmek

İYİ EĞITİLMİŞ BİR YAVRU KEDİ

Yaklaşık 3 aylık civarındaki yavru kedi yeni yaşam alanına geldiğinde, bir çok davranışı annesinin, kardeşlerinin ve yetiştiricisinin baskın rolü sayesinde edinilmiştir. Ancak,yavru kedinin yeni çevresine uyum sağlamasının temin etmek önemlidir çünkü 9 aylık olana kadar eğitimi tamamlanmalıdır.

Yavru kedinin davranışsal gelişimi yetişkin olduğunda sahip olacağı denge açısından çok önemlidir.

Tımarlama, ihtiyaç giderme ve beslenme (emme hariç) faaliyetleri kısmen doğuştandır. Öğrenilmesi gerekli olanlar ise annesi tarafından öğretilmiştir.

Bu nedenle, yavru kedi 3 haftalık olduktan sonra kedi kumluğuna tuvaletini yapabilir. Yavru kedi genel olarak ev eğitimini 6 haftalık iken alır. Ortalama 4 haftalık iken, annesi ile aynı yemeği yiyebilir ve annesinin davranışlarını taklit edebilir ve böylece diyet tercihlerini kazanır. Kendi ailesi içinde de yavru kedi kendi türüne alışmaya başlayacak ve gerekli öz-denetim, özellikle ısırma ve tırmalama becerilerinin kontrolünü elde edecektir. Kedi bakımı ve eğitimi burada bitmez!

Sosyalleşme, kritik bir dönem

Bu dönemde yavru karşılaştığı normal olayları ve durumları algılamayı öğrendiğinden sosyalleşme gelecekteki yetişkin davranışlarını büyük ölçüde etkiler.

Diğer insanlar ve hayvan türleri ile sosyalleşme genelde 2.ve 7. haftalar arasında gerçekleşir. Bu süre içinde yavrunun gelecekte karşı karşıya kalabileceği tüm uyarıcılara uyum sağlamasını temin edecek bir ortamın oluşturulması önemlidir: mesela çocuk oyunları ve çığlıkları, televizyon, müzik, havlama, onu eline alacak ve oynayacak olan birkaç insan ile etkileşim, diğer hayvanlarla yakınlık ve etkileşim halinde olma, top, içine saklanabileceği karton kutular gibi çeşitli oyun nesneleri. Bu zenginleştirici uyarıcılar yavru kedinin gelişmesi açısından önemlidir.

Gelecekteki sahibi devraldığında

Yeni çevresini tamamen keşfettiğinde, yavru kedi kardeşlerini çabucak unutur. Uygun şekilde karşılandığında, muhtemelen iyi eğitim aldığını da gösterecektir. Buna rağmen, gelişini takip eden haftalarda yeni sahibi genç kedisi ile zaman geçirmeli, onunla oyun oynamalı ve tercihlerini gözlemlemelidir. En olumsuz kabul edilen davranışlar arasında, bir kedi için oldukça normal olan pençelerini bileme davranışıdır. Bu, dikey tırmalama ürünlerinin en sevdiği geçiş yerlerinin yanına yerleştirilmesinin veya bir kedi ağacının kurulmasının zorunlu olmasının nedenidir.

Öte yandan, ısırma, saldırganlık, kirlilik nedenlerinin gecikme olmaksızın bir veterinerin yardımı ile ortaya çıkarılması gerekir. Nedenler bulunduğunda, bunları o yaşta telafi etmek çok basit olabilir.

Cezalandırmaktan ziyade eğitmelisiniz

Bir hayvanı, mesela kirli olması veya istenmeyen davranışları gibi herhangi bir sorundan ötürü cezalandırmak hayvanın anlamasını sağlamaz. Aksine bu, anlama eksikliğinden kaynaklanan uygunsuz davranışlar göstermesine neden olabilecek bir korku yaratabilir, bu nedenle de sahibi tarafından cezalandırılma veya hırçınlığa neden olma riskine sahiptir. Endişeye dönüşecek olan korku, yavrunun sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olacaktır. Öncelikli olarak eğitim hayvanın temel ihtiyaçları arasında olmalı ve iyi öğrenmesi durumunda ödüllendirilmelidir.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram