Dünya Kedi Kuruluşları

Yazdır
Meraklılarının Dünyası

CİNS KEDİ

Cins kediler, doğumlarının soy ile ilgili kayıtlarını tutan, gösteriler düzenleyen, hakemler atayan ve standartlara koyulan veya geliştirilen ırk kriterlerini muhafaza eden federasyonlar sayesinde tüm kıtalarda bulunmaktadır. Bu federasyonlar kendilerini birbirlerinden birçok şekilde ayırt eder ve ayrıca gösterilerde hakemlik yapma şekilleri de “geleneksel” veya “Amerikan stili” hakemlik olarak ayrılır.

Günümüzde birçok kedi federasyonu tarafından tanınmış veya tanınmamış aşağı yukarı altmış farklı kedi ırkı vardır. Bu durumda, cins kediler dünyası, doğumda bir cinse ait oldukları ve tanınmış ebeveynlerden doğdukları tescil edilen ırkları kaydeden farklı jinekolojik siciller tarafından yönetilir. Cins olduğu belirlendiğinde, sahibi zamanı gelince (genel olarak henüz 3 veya 4 aylık iken) kedinin birçok unvan kazanabileceği bir güzellik yarışması olan kedi gösterilerinde yer almak için başvuru yapabilir.

Bu yarışmalar, kurallarına uydukları bir federasyona bağlı klüpler tarafından düzenlenmektedir. Bu federasyonlardan bazıları Fransa’daki LOOF veya İngiltere’deki GCCF gibi ulusaldır; CFA (Kedi Severler Derneği), FIFe, WCF(Dünya Kedi Federasyonu) ve TICA (Uluslararası Kedi Birliği) gibi federasyonların dünya çapında şubeleri vardır.