Dünya Kedi Kuruluşları

Yazdır
Önemli Federasyonlar

NASIL ÇALIŞIR?

Cat Fanciers' Association (Kedi Severler Derneği) - CFA

Cat Fanciers' Association (Kedi Severler Derneği), 1906 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Cins kedileri kaydeden dünyanın en eski sicilidir. İlk gösteri aynı yıl Buffalo ve Detroit’de yapılmış ve ilk ulusal gösteri 1907 de Madison Square Garden’da yapılmıştır. Bugün, CFA tüm kıtalara dağılmış 500 kulübü bir araya getirmektedir.

Fédération Internationale Féline - FIFe

Fédération Internationale Féline, 1949 yılında Belçika, Fransa ve İtalya’yı temsil eden üç klüp tarafından kurulmuş kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. İlk gösteri aynı yıl Paris’te düzenlenmiştir. Merkezi Lüksemburg’da bulunan federasyon 41 ülkeyi bir araya getirmekte,110,000 cins yayınlamakta ve 3,000 kedi adı yarıştırmakta ve kendi adı altında her yıl 650’nin üzerinde gösteri düzenlemektedir.

Governing Council of the Cat Fancy - GCCF

Governing Council of the Cat Fancy, cins kedilerin kayıtlarını tutmak, gösteri düzenlemek isteyen klüplere lisans vermek ve genel olarak kedilerin sıhhatini düşünmek üzere 1910 yılında Büyük Britanya’da kurulan demokratik bir organizasyondur. Bugün, GCCF 151 üye kulübü temsil etmekte ve yılda 32,000 cins tescil etmektedir.

The Livre Officiel des Origines Félines - LOOF

LOOF, 1996 yılında Fransa’da kedi cinslerini belirten tek sicil dairesi olarak kurulmuştur. Himayesi altında gösteriler düzenlenmekte ve ırk standartları kararlaştırılmaktadır. 2008 itibariyle 19,000’den biraz daha az cins tescil edilmiştir. LOOF ayrıca cins kedilerin teşvik edilmesini de sağlamaktadır.

Uluslararası Kedi Birliği (The International Cat Association) - TICA

Uluslararası Kedi Birliği (Kuruluşu.) 1979 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuştur. Dünya çapındaki bu birlik, sicilleri sadece fenotiplere değil genetik kriterlere de dayanarak tutmaktadır. Ayrıca, dünyanın en geniş ev kedisi (gösterilerine katılanlar) kayıtlarını da tutmaktadır.

Dünya Kedi Federasyonu (The World Cat Federation) - WCF

Dünya Kedi Federasyonu, 1988 yılında Rio de Janeiro’da kurulmuştur. Merkezleri halen Almanya’dadır. Bugün, WCF dünya çağında 540 üyeye sahiptir.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram