Büyüme, Önemli Bir Aşama

Yazdır
Yeterli Beslenme

YAVRUYA UYGUN BİR DİYET VERMEK

Köpeğin büyüme dönemi çok hızlı ve yoğun olduğundan hayatındaki en zor fizyolojik dönemdir. Bu dönem yetişkin köpeğin morfolojisinin ve vücut yapısına uyumunun belirleneceği dönemdir. Bu aşamada diyet büyük bir rol oynar.

Büyüme dönemindeki diyet, köpeğin gelecekteki sağlığının iyi olmasını sağlar. Büyüyen yavrunun besinsel ihtiyaçlarını iyi bir şekilde karşılamak, hayatındaki bu kritik döneminin güvenceye alınmasını sağlar. Genel bir kural olarak yavrunun diyetinde fazlalık veya eksiklik olmadan, köpek türlerinin belirleyici özellikleri, ırk ve boyut farklılıkları ve yavrunun besinleri sindirebilme yeteneği dikkate alınmalıdır.

Boyuta göre isteğe uyarlanmış diyetler

Beslenme söz konusu olduğunda ırk boyutu önemli bir unsurdur.Üç aylık bir Fox (Tilki) teriyeri yavrusu 2 ile 3 kg gelirken dev ırk yavrusu yaklaşık olarak 20 kg gelir: boyuttaki farklılık özellikle çeneler söz konusu olduğunda apaçık bir gerçektir. Bileşimi nedeniyle yavru köpek için en uygun olan büyüme dönemi kuru mamasıdır, ancak orta-boyutlu mama taneciği bu yavru için taneleri kavrama güçlüklerine ve sonraları israfa yol açabilir.Bu nedenle küçük-orta veya büyük boyutlu yavruların çenesine ve diş yapısına uygun boyut ve dokudaki mama taneciklerini seçmek akıllıca olur.

Ayrıca yavru boyutlarındaki farklılıklar, farklı duyarlılıklar anlamına gelir.Örneğin, aşırı beslenme büyük ırk yavruda büyümeyi hızlandırıp osteoartiküler problemlerle karşılaşmasına yol açarken, küçük ırk yavruda yetişkinlikte fazla kilolu olmasına neden olabilir. Yavrunun boyutu ve gereksinimleri doğrultusunda iyi bir şekilde ayarlanmış enerji seviyesinde, doğru gıda alımı fazla kiloluk riskine karşı koruyucudur.

Özel kalsiyum ve fosfor alımları

Kalsiyum ve fosfor alımları ciddi kemik problemlerini önlemek için dikkatli bir şekilde izlenmelidir. Kalsiyum eksikliği, sadece hiç bir mineral takviyesi içermeyen et ve ev yapımı gıdalarla beslenen tipik yavru köpeklerin hastalığıdır.Aşırı D vitamini alımı ile birlikte, bu eksiklik en sık görülen büyüme bozukluklarının nedenidir ve dengesiz diyetlerden kaynaklanır.

Fakat günlük aşırı kalsiyum alımıda yavru için tehlikelidir: büyüme için tasarlanmış bir gıdaya kalsiyum asla eklenmemelidir.

Health Nutrition büyüme diyeti, ırklara göre farklılık gösteren büyüme süresi boyunca kullanılır: küçük ırklar için 8 ile 10 ay, orta boyutlu ırklar için 12 ay, büyük ırklar için 15 ile 18 ay, dev ırklar için 18 ile 24 ay. Besin alımı dozları tamamen farklı şekilde ayarlanmalıdır, böylece hayvanın büyümesi boyunca herhangi bir eksiklik veya fazlalık önlenmiş olur.

Hepsi için kaliteli besinler

Irkı ne olursa olsun, yavru köpek, yetişkin köpeğe göre daha yüksek enerji gereksinimine sahiptir. Bakım ihtiyaçlarının karşılanması ve ayrıca büyümesini sağlayan yeni dokuların oluşması için enerjiye ihtiyacı vardır. Proteinler, mineraller, vitaminler ve iz elementlerine olan ihtiyacı yetişkin köpeğinkine kıyasla daha yüksektir. Bu yüzdendir ki, Health Nutrition büyüme diyeti yavruya yüksek protein içeriği sağlarken bunların yüksek-kaliteli protein olduğuna dair güvence verir.Yavrunun sınırlı sindirim kapasitesini göz önünde bulunduran optimum sindirilebilirlik, bağırsak florasının lehine olan yüksek kaliteli tahıl ve besin kombinasyonları ile elde edilir.

Bağışıklık eksikliği

Yavrunun bağışıklık sistemi, temelde doğumdan itibaren 36 ile 48 saat arasında ağız sütünün emilmesi yoluyla annesinden geçen antikorlara bağlıdır. Yavru 4 ile 12 haftalık arasında iken, anneden gelen antikorların oranı koruyucu sınırın altına düşer. "Bağışıklık eksikliği" olarak adlandırılan bu kritik dönem enfeksiyonlar konusunda riskli bir dönemdir çünkü anneden gelen antikorların seviyesi aşılama reaksiyonunu engellemeye yetecek kadar yüksek kalır. Aşılar tam olarak 12 hafta sonra etkilidirler. Bu ayrıca genç yavrunun bağışıklık sistemini etkileyen birçok stres faktörü ile karşı karşıya kaldığı bir dönemdir.Üreticilerden yeni ailesine geçişte çevresi değişir: dolayısıyla bilinmeyen bir çevreye gelişi, her ne kadar hala bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı çok zayıf olsa da yavrunun kendisini potansiyel tehlikeye sahip mikroplara karşı savunmaya iter.Patentli alımlar (taurin, lutein, E ve C Vitaminleri ) ve Mannan-Oligo-Sakkaritler sayesinde Health Nutrition diyeti doğal savunmasını sürdürmesi için yavruya yardım eder.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram