Yavru Köpeğinizle Yaşam

Yazdır
Beslemek

İYİ BİR DİYET DÜZENLİ BİR BÜYÜME SAĞLAR

Doğumdan büyümenin sonuna kadar uzanan dönem, yoğun bir gelişim dönemidir. Düzenli bir büyüme sağlamak ve patolojik problemleri önlemek için yavruya iyi bir diyet sunmak gereklidir.

Yavruya uygun bir diyet vermek

Bu her zaman hatırlanmaya değer temel kuraldır: yavru ne çok az ne de çok fazla yemelidir ve hangi oranda olursa olsun, onun memnun etme bahanesiyle tıka basa yedirilmemelidir. Aşırı beslemenin zararları vardır. Büyük ırk yavruda erken dönemde aşırı kilo alımına neden olur ve osteoartiküler problemlere yatkın hale getirir. Küçük ırk yavruda, yağ dokusunu oluşturan hücrelerin çoğalmasını teşvik ederek yetişkinlikte obezite oluşumuna neden olabilr.

İyi seçilmiş enerji içeriği ve uygun esaslara göre belirlenmiş besin alımları fazla kiloluluk riskine karşı önleyicidir. Yaygın birtakım düşüncelerin aksine, biyolojik olarak köpeğin diyetinde “çeşitliliğe” ihtiyacı yoktur ve kötü bir “tat deneyici” dirler, gıdalarını oldukça gelişmiş koku duyusu sayesinde seçerler.

Belirli niteliksel gereksinimler

Sütten kesilmeden sonra, öğün sayıları yaş ile birlikte değişmek zorundadır, sütten kesilmeyi takip eden haftalarda günde dört öğün ile başlayıp, önce üçe ve sonra büyüme döneminin ortasından itibaren ikiye düşer.İdeal olarak besin miktarları, farklı türdeki köpeklerin büyüme eğrilerine ve kendi özel gereksinimlerine veya hayvanın fazla kiloluluk durumunun gözlenmesine bağlı olarak ayarlanmalıdır.

Proteinler, lipidler, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller, iz elementler... Gıda alımında her besin maddesinin kendi başına bir rolü vardır. Falalıklar ve eksiklikler yavru köpeğin sağlığı için tam anlamıyla zararlıdır. Büyük ırk yavrunun küçük ırk yavruya göre daha çok kalsiyum alımına ihtiyacı vardır. Eğer aynı yemeği yerlerse, büyük ırk yavrunun kalsiyum eksikliğiyle karşılaşma riski ortaya çıkar.

Kaliteli büyümede gıda, yavrunun ırk boyutuna ve yaşına, duyarlılıklarına veya ırkının belirli özelliklerine göre yani tam olarak yavrunun türüne uyan bir sağlıklı beslenmeyi sağlar. Health Nutrition, büyüme döneminin sonunda, yetişkin köpekler için "bakım diyeti’’ denilen köpeğin ihtiyaçlarını mükemmel bir şekilde karşılayan diyete uyumunu sağlar.

MINI, ORTA, BÜYÜK, DEV köpeğinizin büyüme ile ilgili gereksinimlerini daha iyi tanıma:

Öğün: Önemli bir an

Köpeğin beslenmesi ve uyuması için iyi bir yeri olması sahibinin ilgilenmesi gereken çok önemli unsurlardır.

Diyetle ilgili olarak davranış bilimci veterinerler tarafından köpek sahipleri için hazırlanmış 10 öneri aşağıdaki gibidir.

Fotoğraflar

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram