Yavru Köpeğinizle Yaşam

Yazdır
Eğitmek

TEMEL KURALLAR

Aşılama veya günlük aktivite uygulaması gibi eğitim de sahibinin köpeğine karşı olan sorumluluklarından biridir. Evcil hayvan, sahibi ve onun ailesinden oluşan halkanın birlikte uyum içinde yaşayacakları kesindir, ama aynı zamanda köpek yaşadığı topluma da entegre olmalıdır. Yavrunun eğitimi, öğrenme yeteneğinin optimum olduğu zamanda başlamalıdır.

Yavru kopek eğitimi adım adım ilerler. Yavru köpeklerin konsantrasyon kapasitesi doğal olarak sınırlıdır: eğer egzersizler çok uzun sürerse, onu fazla çalıştırmanın riskleri çabucak görülebilir.

Motivasyon

Eğitimin başarısı eğlenceli ve sert olmasına bağlıdır. Yavru köpek doğası gereği oynamaktan hoşlanır, yavrunun bu özelliğinden kısıtlamadan yapılan küçük egzersizler yoluyla “çalışması” için yararlanılabilir. Oyunlar esnasında paylaşılan eğlencenin yanısıra yavrunun bu öğrenme sürecinde sahibinin ilgisini kazanma arzusu ve onu memnun etme isteği gözden kaçırılmamalıdır. Burada kesinlikle sertlikten kaçınılmalıdır, yavruya karşı uygulanması gereken altın kural ona bir insan gibi değil, fakat gerçekten bir hayvan gibi davranmaktır.

Anlamlı ödül

Ödül motivasyonu arttırır ve eğitimi kolaylaştırır.Etkili olması için, köpek için anlamlı olmalıdır, örneğin; başarılı bir bir egzersizde sahibi onu okşayarak veya başarıyı ifade eden sıcak bir ses tonuyla kutlamalıdır. Diğer taraftan yavru köpek herhangi bir saçma veya olumsuz davranışında kınanarak cezalandırmalıdır, fakat bu sadece yavru suçüstü yakalanırsa uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki pozitif takviyeli öğrenme (örneğin: ödüllerle desteklemek) negatif takviyeli öğrenmeden (örneğin: azarlama ile desteklemek) daha etkilidir.

Dil

Kullanılan dil basit, kısa ve sık sık tekrarlanan komutlar ile hayvana adapte edilmelidir.Bu durumda, köpek kelimelerin anlamından ziyade onlara verilen tonlamayı anlar: kullanılan tonlama, bu yüzden komut mu verdiğinize, kutlama mı yoksa azarlama mı yaptığınıza bağlı olarak değişmelidir. El hareketi yapmak da onunla iletişim için ayrıca etkili bir araçtır.

Ona, kendi ismini öğretme

Yavrunun ilk öğrenmesi gereken şey ismidir. Daha ilk günde, keyifli bir anı takiben onun ismiyle çağrıması onu talimatları yerine getirmeye teşvik edecektir.

"Hayır"

Gelir gelmez yavruya "Hayır" kelimesinin anlamını yavaş yavaş aşılamak gereklidir.

“Hayır” kelimesi her ne olursa olsun yasaklanmış olan tüm şeyler ile ilişkilendirilir.

Kesin olmalıdır ve yavrunun yasaklanmış bir eylemi yaptığını gördüğünüzde kararlı ve net bir ses ile telaffuz edilmelidir.

Bu öğrenme sürecinin başında, "Hayır" diyerek aynı zamanda elinizle yavruyu uzağa itme hareketi yapabilirsiniz. Daha sonra sadece kararlı bir ses ile “Hayır” demeniz yeterli olacaktır.

Ev eğitimi

Eve gelen yavru genellikle uyuyacağı yer dışında ev eğitimi almamıştır. Sahibi yokken eve tuvaletini yapmışsa, onu azarlamak anlamsızdır. Azarlama, sadece yavru köpek doğru şekilde cezalandırıldığında etkilidir. Yavrunun düzgün bir ev eğitimi alması için her iki saatte bir ve zorunlu olarak her öğünden sonra dışarıya çıkartılmalıdır.

Üç temel komut: kalk, otur, yat

Komutlarınızın tutarlılığı konusunda dikkatli olmalısınız. Bir gün yasaklanan şey sonraki gün evdeki herhangi bir kişi tarafından hoş görülmemelidir.Üç temel komutla ilgili tasmalı yavru ile pratik yapılır.

Göğüs tasması ile yürüme

Göğüs tasması bir kontrol aracıdır ve yavru yürüyüş için dışarı çıkacağından bir eğlence belirtisidir. Onu azarlamak için kullanılmamalıdır. Ev eğitimi gibi göğüs tasması ile yürüme de çok erken başlandığında daha kolay öğrenilir. Yavrunuzun tasma takmaya alışması için, göğüs tasması ile yürüyüş günde birçok kez ve her zaman kısa seanslar halinde olmak üzere evde başlar. Eğer yavru göğüs tasmasını çekerse, göğüs tasmasına sert bir çekiş vererek “Hayır” demelisiniz.

Geri Çağırma

Komutun ötesinde, okşamaları veya ödülleri almak için sahibine geri dönüş çağrısıdır: geri çağırma pozitif bir hareketle olmalı fakat daha sert olmalıdır.Geri çağırmaya, yavrunuza yiyeceğini vermek ile ilişkilendirerek başlamalısınız ve sonra ev çevresinden dış mekanlara geçmelisiniz. Eğer yavru “Burada” komutuna uymazsa, yiyeceğini ters yönde bırakmak ve saklamak onu sinirlendirecektir: çok çabuk bir şekilde geri gelecektir!

 İkramlar ve öğünler

İkramlar veya yemek artıkları vermek, yavruya verilen mama tarafından sağlanan beslenme dengesini bozar. Ayrıca, eğer aşırı veya devamlı ise aşırı kilo alımını kolaylaştırabilir ve sağlığı için zararlı olabilir. Öğünler ayrıca yan etkilerden uzak tutacak iyi hal kurallarına tabi olmalıdır.

6 aylık olana kadar uygun olan oran günde 3 öğündür, sonrasında büyümenin sonuna kadar günde 2 öğündür.Yavruya öğünleri belirli saatlerde, aynı temiz mama kabında, aynı yerde, verilmelidir ve her zaman su kabında taze su bulundurulmalıdır.

Yavru yerken yanlız bırakılmalıdır ve siz masada yemek yerken ona yiyecek verilmemelidir.

Köpek sahibi için 10 komutu keşfedin

Köpek eğitim merkezleri yavrunun kendi yaşındaki diğer köpeklerle karşılaşması ve kendini arkadaşlarına karşı daha az korkak veya daha az agresif göstermesi için bir imkandır. Sahibi için, bu köpeğin doğru öğrenme sürecinin uygulanması ve hatalarının paylaşımınını sağlar.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram