Yavru Köpeğinizle Yaşam

Yazdır
Hijyen ve Bakım

BASİT HAREKETLER

Yavru köpeğinizin bakımı, düzenli olarak tüm hayatı boyunca birkaç hareket yapmayıgerektirir. Bunlar ona iyi bir hijyen sağlayacak ve anormal belirtiler gösteren bir hastalığı fark etmenizi sağlayacaktır.

Zorunlu gezintiler

Gezintiler sadece ev eğitimini öğrenmek için değil yavrunun sağlığı için de zorunludur. Aslında köpek diğer canlılarla bir araya gelmeye ve bir alanı keşfetmeye ihtiyacı olan sosyal bir hayvandır.İster apartman dairesinde ister müstakil bir evde yaşasın, sabah ve akşam beşer dakikalık gezinti ile veya bir bahçede kapalı kalma ile yetinemez. Genç bir köpek kendisi için çok fazla risk teşkil etmeyen yerlerde birçok kısa-süreli gezintiye ihtiyaç duyar.Yavru köpeğinizi çağırdığınızda itirazsız yanınıza geri gelmesi için göğüs tasması ile yürüme ve geri çağırma erken bir dönemde öğretilmelidir.Göğüs tasması olmadan yapılan yürüyüşler açık alanlara ve kırsal alanlara mahsustur.

Yavrunuzun günlük bakımı

Burun

Gün içinde herhangi bir zamanda nemli ve temiz olmalıdır.Fakat uyuma esnasında kuruyabilir. Bu durumda yavru uyandığında tekrar nemlendirilmelidir. Herhangi bir kabuk, çatlak, belirgin veya mukopürülan (sümüklü ve irinli) akıntıların varlığı veterinerin incelemesi gereken hastalık belirtileridir.

Ağız

Temiz ve hermetik olmalıdır. Irka bağlı olarak sarkık olabilir veya olmayabilir. Çatlak veya kırmızı leke oluşumunu fark etmelisiniz.

Dişler

Dişleri beyaz ve diş etleri pembe olmalıdır: dişin kenarındaki herhangi bir kırmızı çizgi anormaldir ve köpekte iştah kaybına neden olabilecek ağrılı bir iltihap ortaya çıkarır.

Yavrunuzun çok erken bir yaşta ağzını kontrol ettirmeye ve dişlerini kendisi için özel olarak tasarlanmış fırça ve diş macunu ile fırçalatmaya alışmasını sağlamalısınız.Bu tartar oluşumunu engelleyen çok etkili araç hergün kullanılmalıdır. Ayrıca hergün kullanılması halinde etkili olan, dişlere- faydalı kuru mamalar ve “diş çubukları” vardır.

Gözler

Göz parlak ve nemli, pembe mukoz membranlı olmalıdır.İç köşede görülebilir akıntı olmamalıdır.

Kulaklar

Sarkık kulaklar daha sık kontrol edilmelidir: dış kulak yolu kulak kepçesi ile kapandığından, kanala düzgün hava geçişine izin vermez. Sarkık kulaklar haftada bir veya iki kere ve dik kulaklar her on beş günde bir temizlenebilir. Bunu yapmak için köpek kulakları için uygun bir solüsyon kullanmalısınız.Şu şekilde ilerlemelisiniz: uç kanalın içine itilir (kanal L şeklinde olduğundan kulak zarının delinme riski yoktur) daha sonra ürün fısfısı damlatılır, uç dışarı çıkartılır, kulak tabanına 30 sn masaj yapılır ve son olarak kanal bir parça pamuk veya bez ile iç kısma kaçırılmadan kurulanarak silinir.

Cinsel organlar ve anüs

Erkek ve dişi cinsel organlarının düzenli olarak izlenmesi temizliğinin kontrolünü sağlar:

Herhangi bir akıntı var ise veteriner tarafından kontrol edilmelidir. Anüs temiz olmalıdır ve ishal belirtisi göstermemelidir.

Bacaklar ve pençeler

Yürüyüşte iken tabanlarının zarar görüp görmediğini ve dikenlerin tabanlarına saplanıp saplanmadığını düzenli olarak kontrol etmelisiniz.

İki tip pençe vardır: arka tırnaklar ve ön tırnaklar. Büyüme süreklidir ve köpeğin normal hareketi ön tırnak aşınmasını sağlamalıdır.

Tüyler

Tüy tipine göre bakım, farklılık gösterecektir. Bakım şu şekilde sağlanmalıdır: çok kısa tüyler için lastik bir fırça ile haftada bir kez, kısa ve sert tüyler için ters yönde geçen bir tarak ve sonra tüy büyüme yönünde geçen fırça ile iki günde bir, uzun tüyler için dikkatli bir şekilde açtıktan sonra günlük fırçalama

 Yaz aylarında, genç köpeği nehirde veya deniz suyunda yıkadıktan sonra, herhangi rahatsız edici parçaların kalıntılarını gidermek için durulamanız iyidir. Evde yapılan banyo sıklığı tüy yapısına bağlı olarak farklılık gösterir. Çok kısa tüylü köpekler yılda iki kere ve uzun tüylü olanlar yaklaşık üç ayda bir yıkanabilirler.Eğer buna genç yaşta alışırsa, hava iyi olduğu takdirde dışarıda gerçekleşebilecek olan bu işlemi köpek çok iyi bir şekilde atlatır.

Küvette, kaymaz bir altlık sağlamalısınız ve ılık su kullanmalısınız. Öncesinde açılmış tüyler için sadece özel köpek şampuanı ve ılık su kullanmalısınız.

Aşılar

Köpek gençlik hastalığı, köpek parvovirüs (kanlı ishal) hastalığı, kuduz, leptospiroz (bulaşıcı sarılık), bulaşıcı hepatit…Yavru, artık anne antikorları tarafından korunmadığında, onun için bekleyen birçok ölümcül hastalık vardır. Bu nedenle güçlendiricileri içeren aşı takvimine uymak önemlidir.Veteriner tarafından sıkı takip şarttır.

Dış ve iç antiparazitler

Pireler ve keneler belli aralıklarla ve özellikle ilkbaharda görülür.Piyasada birçok ürün mevcuttur: spreyler, damlalar, tasmalar. Bunlar insan sağlığını da etkileyebilen bu parazitlerin, hayvan sağlığı üzerindeki zararlı etkilerine karşı etkili bir şekilde savaşmaya yardımcı olurlar. Yavrunun parazitleri dökmesine gelince, sistematik ve düzenli olarak veteriner tarafından tanımlanmış bir protokole göre yapılmalıdır, çünkü ürün seçimi diğer kriterlerle birlikte hayvanın boyutuna, yaşına, yaşam tarzına bağlıdır.

Videolar

Sağlık, Hijyen, Güzellik

Yavru köpeğinizi yeni hayatında mümkün olduğunca desteklemek için, onun öğrenmesini ve aile içine dâhil edilmesini desteklemenizin ve sağlıklı bir büyüme için yavruya verilmesi gereken bakımın sağlanmasının en iyi yolları konusunda size yardımcı olabilecek bir takım önemli kurallar anlatılacak ve tavsiyeler verilecektir.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram