Yavru Köpeğinizle Yaşam

Yazdır
Karşılamak

YAVRU KÖPEĞİN EVİNİZE GELİŞİ

Köpeğiniz ister yetişkin ister annesinden yeni ayrılmış bir yavru olsun, yeni evinde hoşgeldin karşılaması hazırlanmalıdır. Bir takım kurallar onun gelişiyle hemen uygulanmalıdır, böylece köpek için yeni evinde kendi yerini bulması daha kolay olacaktır.

Gelişi ile birlikte, o andan itibaren yavru köpek yaşayacağı çevreyi ve aile üyelerini keşfetmeye başlayacaktır. Genel olarak yavrunun uyum sağlaması için bir veya iki gün gereklidir. Sakince ve nezaketle karşılandığında, hızla kendini iyi hissedeceği favori yerler bulacaktır.

Evinizde bir sürü hayvanı

Köpek bir sürü hayvanıdır. Dengesini sürünün istikrarı ve hiyerarşisinde bulur. Bu nedenle insanın dominant taraf olduğunu anlamak zorundadır.Bu kural, boyutu ne olursa olsun tüm köpeklere uygulanır ve köpeğin aile içinde “yıkıcı” hale gelmesini önler. Sürekli olarak tutarlı bir davranışa sahip olmak önemlidir. Gelişi ile birlikte yavru köpeğin, kendini yeniden güvende hissetmesi için nezakatle, ancak aynı zamanda da neyin yasak olduğunu bilmesi için sertlikle karşılanmalıdır. Böylece köpek ile sahibi arasında zamanla kurulan güven ilişkisi bozulmamış olur.

Neye izin verilir, neye verilmez

Köpek neye izin verilip neye verilmediği arasındaki farkı çok çabuk anlayabilir.Örneğin ilk günlerde koltuğun veya yatağın üzerine oturmasına izin verirseniz, daha sonra onu oradan kaldırmak kolay olmayacaktır. Bu nedenle yatakların üzerine çıkmayı yasaklayarak ve kendi oyuncaklarını ona vererek evde kimin sahip olduğunu göstermek önemlidir. Ayrıca öğünlerini rahat ve sessizlik içinde alabileceği yeri seçmelisiniz ve dilediği gibi gelip yiyecek istemesini yasaklamalısınız. Uyumak için kapılardan ve pencerelerden uzak bir halı veya köpek kulübesi gibi ona ayrılmış bir yere sahip olması önemlidir, böylece eve gelenleri ve gidenleri kontrol etme baskısı altında kalmaz.

Sağlanacak ekipmanlar

Onu barındırmak için sunmanız gerekenler basit fakat vazgeçilmezdir. İlk önce gezintiler için bir tasma ve göğüs tasması ile birlikte onun için ayrılacak bir tanesi yiyecek diğeri su için olmak üzere iki kaba ihtiyacınız vardır. Koku yapmayan, temizlemesi kolay, ayrı paslanmaz çelik veya cam kaplar tercih etmeniz daha iyidir. Ayrıca, bazı köpeklerin plastiğe karşı deri alerjileri vardır. Her zaman taze suyu olduğundan ve kaplarının temiz olduğundan emin olmalısınız. Uyuyabileceği bir sepet, dinlenmesi için açık bir şekilde bir yer belirtilmesini sağlayacaktır. Tüylerinin türüne göre, postunun bakımı için neye ihtiyaç duyulacağını da düşünmelisiniz. Yaşına uygun bir kaç oyuncak, yeni gelen bir köpeğin tam anlamıyla uyum sağlaması için gerekli ekipmanları tamamlayacaktır.

Güvenlik

Yavru bir köpek için birçok potansiyel tehlike vardır. Çok uyusa bile gözünüzü sürekli üzerinde tutmalısınız. Sadece birkaç saat orada olmayacaksanız dahi onu hiçbir tehlikesi olmayan bir odaya yerleştirmelisiniz. Düşme riskinin olduğu merdivenler, dişlenebilir veya yutulabilir oyuncakların bulunduğu çocukların odaları erişmesini yasaklamanızın uygun olacağı bazı yerlerdendir.

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram