Anasayfa KÖPEĞİNİZ Yetişkin Köpek Dünya Köpek Kuruluşları

Dünya Köpek Kuruluşları

Yazdır
Dünya Köpek Kuruluşları

DÜNYA KÖPEK FEDERASYONU (FCI)

Dünya Köpek Federasyonu ile, dünya köpek kuruluşları 100 yıldır varlığını sürdürmektedir. Bazen daha eski diğer kuruluşlar, bu konuda ona bağlı olmadan onun yanında çalışırlar.Her sene dünya genelinde düzenlenen köpek gösterisi sayısı çarpıcıdır: onbinlercedir.

FCI (Dünya Köpek Federasyonu) 22 Mayıs 1911 yılında kurulmuştur. Kurucu ülkeleri, Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda’dır. Birinci Dünya Savaşı ile kapandı ve Société Royale Saint-Hubert (Belçika), ve Société Centrale Canine (Fransa)’nın insiyatifi ile ancak 1921 yılında tekrar kuruldu. Günümüzde bu iki ülkenin kurum ile herhangi bir bağlantısı yoktur.

FCI grupları çoğunlukla Avrupa ülkelerini kapsayan, Asya, Latin Amerika ve Afrikadaki birçok ülkeler ile birlikte 84 ülkesiyle uluslararası bir otoritedir.Merkezi Thuin, Belçika’dadır. Amaçladıkları:

Sözleşme altında farklı üye ülkelerin ve ortakların soy ile ilgili kitaplarını tanıma şartlarını belirlemek;

Uluslararası köpek organizasyonları kurallarını düzenlemek (organizasyonlar, hakemlik, uluslararası çalışma ve güzellik şampiyonluğu ünvanı);

Menşei ülkeler tarafından hazırlanan ve üç ayda bir düzenli olarak FCI tarafından dergide yayınlanan ırk standartlarının bilinmesini sağlamak;

Her üye ülkenin senede en az dört kez uluslararası şampiyonluk düzenlediğinden emin olmak. FCI, Uluslararası Çalışma ve Güzellik Şampiyonlukları ünvanlarını verir.

Dünya Köpek Federasyonu web sitesi: http://www.fci.be/