Anasayfa Köpek Sahiplenmek

Köpek Sahiplenmek

Yazdır
Köpek Sahiplenmek

Köpekler; sağlıklı bir bakım, dengeli bir beslenme tarzı ve göstereceğiniz özel ilgi sayesinde sizlerle uzun yıllar mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Eğer bir köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz, hem onun huzurlu bir yaşam sürmesi hem de sizin mutluluğunuz için bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Bu yazımızda sizin için derlediğimiz en temel maddeleri dikkate alarak, seçiminizi daha sağlıklı bir şekilde yapmanız mümkün.

Köpek Sahiplenme Amacı

Bir köpeği ne amaçla hayatınıza dahil edeceğiniz, köpek sahiplenmeden önce karar vermeniz gereken şeylerin başında gelir. Çoğu zaman yalnızlığa çözüm bulmak adına bir arkadaş olarak sahiplenilen köpekler, bunun yanı sıra korunma ihtiyacıyla bekçi olarak, engelli insanlara yardımcı olarak ve daha pek çok amaçla eğitilmek üzere de sahiplenilmektedir. Siz de köpek ırklarının özellikleri, yaşam şekilleri ve ihtiyaçlarını detaylı olarak araştırılmalı ve belirlediğiniz amaca uygun olacak bir köpek sahiplenmelisiniz.

Yaş ve Cinsiyete Göre Köpek Seçimi

Yavru köpekler, yetişkin köpeklere kıyasla daha fazla ilgiye, bakıma, eğitime ve düzenli olarak yapılacak veteriner hekim kontrolüne ihtiyaç duyarlar. Yavru köpeğin gereksinimlerini karşılayacak derecede vaktiniz ve bütçeniz bulunmuyorsa, seçiminizi yetişkin köpeklerden yana yapmanızda fayda var. Yaşın yanı sıra cinsiyetin de önemli bir kriter olduğu köpek seçiminde; daha uyumlu bir köpek sahiplenmekistiyorsanız dişilere öncelik vermeli, daha aktif ve güçlü bir köpek istiyorsanız da erkekleri tercih etmelisiniz. Eğer dişi bir köpek sahipleneceksiniz, çiftleşme ve regl dönemlerindeki bakım zorluklarını da göze almanız gerekiyor. Ayrıca kısırlaştırılmış dişileri tercih etmeniz; belli başlı sağlık problemlerinin önüne geçilmesinden köpeğin daha uysal olmasına kadar pek çok avantaj sağlayacağından, sizin için de daha uygun olabilir.

Hangi Köpek Irkı?

Birbirinden farklı fiziksel özelliklere, davranış ve beslenme şekillerine sahip köpek ırkları arasından sizin yaşadığınız çevreye, yaşam alanınıza ve biçiminize en uygun olanını seçmelisiniz. Örneğin hareketli ve oyuncu özellikleri ya da büyük boyutları ile öne çıkan köpek ırklarını,ancak büyük bir bahçeniz ya da uygun bir eviniz varsa sahiplenmelisiniz. Eğer sıcak iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız soğuk iklimlere uygun yapıya sahip köpekleri tercih etmemeli, tüy bakımına ayıracak fazla vaktiniz yoksa kısa tüylü köpekleri göz önünde bulundurmalısınız.

Köpeğinizle Yaşam

Köpek Irkları

Köpek Gelişimi

Köpeklerde Sağlıklı Beslenme

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram