Diğer Besin Öğeleri

Yazdır

Gerçek Katma Değer

Günümüzde, bazı gıdaların fazlalıkları ve eksikliklerinden kaçınarak besinsel ihtiyaçları karşılamaktan daha iddialı hedefleri vardır. Sağlıklı beslenme açısından bazı hastalıkların önlenmesine değer katan, yaşlanma gibi dejeneratif süreçleri yavaşlatan, veya basitçe hayvanın sağlığını geliştiren bazı besinlerin incelenmesi faydalıdır.

‘’Nutrasötik" ve "Sağlık Beslenme" terimleri bazen esansiyel (dışarıdan alınması zorunlu) olmayan ancak yaşam kalitesini geliştirebilen besinler ile bağlantılı olarak kullanılır.

Beslenme hakkında ki bilgilerimiz arttıkça gelişen oldukça heterojen bu aile, serbest radikallere karşı savaşan antioksidanlar gibi çeşitli maddeler, eklemleri korumak için maddeler, deriyi güçlendirmek için bitkisel ekstratlar, barsak florasını dengelemek için bakteriler vb. içerir.

Liste oldukça uzun, ancak biz önemli birkaç örnek seçtik.

Diğer besin maddelerinin kısa veya uzun süreli etkileri olabilir. Kısa süreli hedefler vücut fonksiyonlarının geliştirilmesi veya eklem ağrılarının, cilt tahrişleri veya sindirim bozuklukları gibi istenmeyen olayların azaltılmasıdır. Uzun vadede, hedef dış saldırıların sıklığını en aza indirmek ve belli organlarda yaşlanmanın etkilerini engellemektir.

Bu besin maddeleri hayvanların vücudu ve zihninde çalışır- kavrama kapasitesi. Erken yaşta antioksidanların sağlanması örneğin, yaşlanan köpeklerde katarakt gelişimi ve adaptasyon kapasitesinin kaybına bağlı bazı davranışsal sorunların görünümüne karşı mücadelede yardımcı olur. İnsanlarda yürütülen pek çok çalışma Parkinson ve Alzheimer gibi bazı nörolojik hastalıkların önlenmesinde antioksidan etkinliği kanıtlanmıştır.