Lipidler

Yazdır

KÖPEKLER VE KEDİLER İÇİN ÖNEMLİDİR

Köpekler doğal olarak, lipid açısından zengin olan gıdaların çekiciliğine kedilerden daha fazla kapılırlar ancak hayvanın çok fazla fiziksel egzersiz yapmadığı durumlarda bu gıdalar sınırlandırılmalıdır. Çok sıkı bir oranlama olmadığında, lipid fazlalığı obeziteye yol açar, ancak hayvanlar lipidsiz yapamazlar çünkü lipidler enerji ve temel yağ asitlerini sağlar.

Lipidler, genel olarak yağ olarak bilinen organik madde ailesini oluşturur. Trigliseritleri oluşturan yağ asitleri ve gliserol ana maddelerdir. Lipidler basit (trigliseritler, vakslar) veya bileşik (birçok başka elementleri de içeren) şekilde olabilir. Hücre zarları, mesela, fosfolipidlerden oluşur.

Yağlar köpek ve kediler için onları okside ederek ihtiyaç duydukları enerjiyi sağlayan temel enerji kaynağıdır. Bir gram lipid yaklaşık 9kcal metabolize olabilir enerjiyi ifade eder; bir gram karbonhidrat veya proteinin sağladığından iki buçuk kat daha fazladır.

Bazı yağ asitleri de –temel- olarak isimlendirilen, hücre açısından yapısal role sahiptir veya belirli hormonların öncüleri olarak hareket ederler. Diyetteki lipid kaynakları: hayvansal yağ açısından zengin tüm yiyecekler (tereyağı, iç yağı, domuz yağı, yumurta, kümes hayvanı yağı, balık yağı) ve bitkisel yağlardır (yağlar, yağlı tohumlar).