Anasayfa Yavru Kedi

Yavru Kedi

Yazdır
Yavru Kedi Ana Görsel

Yavru Kedi Sahiplenmek

Eğer yavru bir kedi sahiplenmeye karar verdiyseniz, her şeyden önce kedinin annesinin sıcaklığına ve sütüne olan ihtiyacının ortadan kalktığından emin olmalısınız. Bunun için, genelde doğumdan 8 hafta sonrasına kadar beklemeniz gerekir. Bu şekilde sahiplendiğiniz bir kedi yavrusu, bundan sonraki hayatını geçireceği yeni yaşam alanına çok daha kolay adapte olabilecektir. Yavruluğundan yetişkinliğine kadar sizinle geçireceği süreçte ise; yavrukediniziçin rahat bir ortam yaratabilmek, onun ihtiyaçlarını doğru bir biçimde belirleyerek sağlıklı bakımını ve dengeli beslenmesini sağlayabilmek ve en önemlisi ona gereken ilgiyi ve sevgiyi gösterebilmek açısından, ciddi bir sorumluluk sizi bekliyor olacak.

Yavru Kedi Bakımı

Kedilerin doğuştan gelen tırmalama, yalama gibi davranışlarla kendilerini temizleme eğilimleri vardır. Sahiplendiğiniz kedi yavrusu için evinizde bu davranışları destekleyici ve kolaylaştırıcı ürünler bulundurmak; bu ürünler ile tüylerini, tırnaklarını ve gözlerini temizleyerek onlara yardımcı olmak başlıca bakım yöntemlerindendir. Yavrunun annesini taklit ederek edindiği tuvalet ve beslenme alışkanlıklarını iyi gözlemlemeli; kum, mama kabı ve benzeri malzemeler ile temel ihtiyaçlarını gidermesi için ideal ortamı ona sağlamalısınız. Bunların yanı sıra düzenli olarak aşılarını yaptırmalı ve belli aralıklarla da veteriner hekimi kontrolüne götürmelisiniz.

Yavru Kedi Beslenmesi

Yukarıda da belirtildiği gibi yaklaşık 8 haftalığa ulaşana kadar annesi tarafından emzirilen yavru kedinizin, 4. ve 5. haftalara denk gelen beslenme geçişi dönemi ile birlikte artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla beslenmesinde, bağışıklık sistemini düzenleyecek ve gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlayacak kaliteli yavru kedi mamalarını kullanmalısınız. İnsan gıdalarından uzak tutmanız gereken kedinizi gelişimi süresince kilosuna, yaşına ve ihtiyacına uygun olarak belirleyeceğiniz mamalarla beslemeniz, karşılaşabileceği rahatsızlıkların önüne geçmek adına büyük önem taşımaktadır.

Yavru Kedinizle Yaşam

Yavru Kedinizin Beslenme Takibi

Yavru Kedinizin Gelişimi

Yavru Kedi Rehberi

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram