Anasayfa Yetişkin Kedi

Yetişkin Kedi

Yazdır
Yetişkin Kedi

Dişi kediler 6 – 8, erkek kediler ise 7 – 12 ay olarak belirlenen döneme ulaştıklarında artık ergenliğe ulaşırlar. Yavruluk döneminden çıkmaları ile birlikte ihtiyaçları da farklılaşmaya başlayan kedilerin, geçirecekleri olgunluk dönemleri boyunca harcadıkları enerjiye, boyutlarına ve yaşam şekillerine göre beslenme ve bakım rutinlerinde değişiklikler yapmak gerekir. Bu çerçevede kedinizin temizliğinden mamasına, yaşadığı ortamdan veteriner hekimi kontrolüne kadar göz önünde bulundurmanız gereken pek çok önemli detay ortaya çıkmaktadır.

Yetişkin Kedi Bakımı

Kedilerin daha parlak ve sağlıklı tüylere sahip olması için fırçalanmaya olan ihtiyaçlarının karşılanması büyük önem taşır. Özellikle uzun tüylü kedi ırklarında yavruların büyümesiyle orantılı olarak uzayan ve gürleşen tüyler temizlenmediğinde daha fazla kir toplar ve bu durum hoş olmayan bir görüntüye sebep olabileceği gibi, zamanla kedilerin derilerine zarar da verebilir. Bu nedenle özellikle de uzun tüylü ırklardan yetişkin kedilerin tüyleri, hem onların sağlıkları açısından hem de çevreye yayılarak evdeki insanları rahatsız etmemeleri için düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca yavruluk döneminde başlanan ve kedinin sağlığı açısından büyük önem taşıyan veteriner hekimi kontrolü ve aşı rutini, yetişkinlikte de aynı önem ve dikkatle takip edilmeli; aşılar belirlenen zaman aralıklarında mutlaka yenilenmelidir.

Yetişkin Kedi Beslenmesi

Yavru kedilerin büyüme ve gelişimlerinde ihtiyaç duydukları belli başlı besin maddelerini ağırlıklı olarak içeren kedi mamaları olduğu gibi yetişkinlik dönemlerinde de değişen gereksinimlerini karşılamak amacıyla yetişkin kediler için özel olarak üretilen mamalar vardır. Gündelik hayatlarında az ve sık şekilde beslenme alışkanlığına sahip olan kedilerin yetişkinliğe ulaştıklarında aşırı kilo almalarını önlemek ya da sağlıklarına zarar verecek yiyecekler -insan besinleri gibi- yemelerine engel olmak amacıyla beslenme şekil ve miktarlarına dikkat edilmelidir. Özellikle de kısırlaştırma, çeşitli sindirim problemleri ya da başka herhangi bir rahatsızlık söz konusu olduğunda kediler, durumlarına uygun özel bir beslenme programı hazırlanarak beslenmelidir. Kedilerin hamilelik dönemlerinde ise anne sütünü daha kaliteli hale getirmek ve doğumdan sonraki süreçte anne için gereken enerjiyi sağlamak amacıyla protein, yağ ve karbonhidrat bakımından zengin mamalar kullanılmalıdır. Ayrıca bu dönemde oluşabilecek mide ve bağırsak problemlerinin önüne geçmek adına sindirimi kolay mamalar tercih edilmelidir.

Dünya Kedi Kuruluşları

Kedinizle Yaşam

Kedi Irkları

Kedi Irklarına Özel Sağlıklı Beslenme

  • facebook
  • twitter
  • youtube
  • instagram